Dziś jest niedziela, 17.01.2021, imieniny Antoniego, Jana
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Płomienie i wybuchy w bibliotece

Płomienie i wybuchy w bibliotece

Płomienie i wybuchy w bibliotece

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie realizuje projekt „Z biblioteką w świecie nauki”. Pierwszym etapem projektu są warsztaty chemiczne dla młodzieży z gminy Malanów. Drugi etap odbędzie się 26 maja 2019 r., będzie to piknik naukowo-czytelniczy.

W czwartek 22.03.2019 r. w Świetlicy Wiejskiej w Malanowie odbyły się warsztaty naukowe dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z Malanowa, Dziadowic i Miłaczewa. W interesujący świat chemii młodzież przeniosła się za sprawą pani Ewy – przedstawicielki firmy Mały Inżynier, która przygotowała zajęcia. Uczniowie mieli okazję poznać wiele odczynników chemicznych, zarówno tych pospolitych, występujących w prawie każdym domu jak woda utleniona, gliceryna czy zmywacz do paznokci, jaki i stricte chemicznych dostępnych tylko naukowcom. Dzięki tym substancjom przeprowadzone zostały ciekawe i widowiskowe eksperymenty. Połączenie stężonej wody utlenionej i nadmanganianu potasu spowodowało uwolnienie dużej ilości gazu przypominającego dym w lokomotywie parowej. Za sprawą rodanku potasu i chlorku żelaza dokonano bezinwazyjnych ale krwawych cieć na ciele ochotników. Widowiskowo prezentowało się podpalanie ale nie spalanie papieru przy użyciu denaturatu oraz wody w ściśle tajnych proporcjach. Efektownie wyglądało i brzmiało rozpuszczenie aluminium w roztworze udrażniacza do rur, a następnie spowodowanie głośnego wybuchu gazu powstałego w wyniku tej reakcji. Doświadczenia chemiczne bardzo zaciekawiły młodzież, dostarczyły doznań wzrokowych, węchowych oraz słuchowych.

Projekt „Z biblioteką w świecie nauki” ma na celu wspomóc rozwój naukowy dzieci młodzież z gminy Malanów oraz promować czytelnictwo. Upamiętnia także 85. rocznice śmierci wybitnej polskiej uczonej Marii Skłodowskiej Curie. Drugim etapem projektu będzie piknik naukowo-biblioteczny, który odbędzie się 26.05.2019 r. W trackie tego spotkania odbędą się pokazy naukowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będą także dostępne stoiska naukowe z dziedziny chemii, fizyki, robotyki i innych, gdzie każdy będzie mógł doświadczyć nauki. Działać będzie również mobilne stanowisko z możliwością wypożyczenia książki oraz zapisania nowych czytelników.

Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych światem nauki do biblioteki, aby pogłębiali swoją wiedze z pomocą książek dostosowanych do zainteresowań jak i wieku. Czekamy na Was.

Projekt „Z biblioteką w świecie nauki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Aso

 

FOTOGALERIA


Pozostałe aktualności