Dziś jest poniedziałek, 18.01.2021, imieniny Małgorzaty, Piotra
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Noc Kupały w Celestynach

Noc Kupały w Celestynach

Noc Kupały w Celestynach

Noc Kupały zwana też nocą kupalną, kupalnocką to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, która przypada 21-22 czerwca.

Tegoroczna, siódma Noc Kupały zorganizowana przez biuro i gminy członkowskie LGD, odbyła się w gminie Malanów. Na uroczystość licznie przybyli reprezentanci gmin członkowskich: Brudzewa, Dobrej, Goszczanowa, Kawęczyna, Kościelca, Malanowa, Przykony, Turku i Władysławowa, którym towarzyszyli przedstawiciele lokalnej władzy samorządowej.

Uroczyści rozpoczęły się na placu przy tartaku państwa Jakubowskich w Celestynach. Zebranych gości powitali chlebem i swojską gorzałką wójt gminy Malanów - Ireneusz Augustyniak, przewodniczący Rady Gminy – Karol Płóciennik, oraz prezes Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. – Magdalena Ciołek. Następnie barwny korowód z muzyką i śpiewem prowadzony przez jeźdźców ruszył w kierunku miejsca imprezy, które zorganizowane zostało na pobliskiej łące. Tam na uczestników czekało swojskie jadło przygotowane przez poszczególne gminy. Na stołach królował placek drożdżowy, chleb ze smalcem, ogórki kiszone, gzika, ziemniaki w mundurkach oraz swojskie wędliny.

Po posiłku wszyscy przystąpili do wspólnej zabawy, a do tańca przygrywały zespoły Tradycja i Jarzębinki. Ogłoszono też konkurs na najładniejszy wianek, do wyplatania zgłosiło się kilkanaście pań, a owocem ich pracy były przepiękne wianki uwite z polnych kwiatów. Trudno było określić który z wianków jest najładniejszy dlatego jury postanowiło przyznać równorzędne narody wszystkim uczestnikom konkursu. 

Kolejną atrakcją, tym razem przeznaczoną dla wójtów gmin członkowskich, było szukanie kwiatu paproci. Kierując się wskazówkami przygotowanymi przez organizatorów poszukiwacze rozwiązywali kolejne zagadki, aby dotrzeć do magicznego kwiatu. Szczęście dopisało wójtowi Ireneuszowi Augustyniakowi, który odnalazł go jako pierwszy.                                                                    

Gdy nad łąką zaczął zapadać zmrok rozpalono ognisko i kilkanaście ogromnych pochodni, w tej magicznej scenerii puszczono na wodę wyplecione wianki, a następnie biesiadowano i tańczono do późnych godzin wieczornych.                                                                                   

Organizator tegorocznej Nocy Kupały - Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie składa serdeczne podziękowania osobom zaangażowanym w organizację. Za udostępnienie i przygotowanie terenu imprezy dziękujemy panu Sławomirowi Jakubowskiemu, sołtysowi Celestyn Andrzejowi Tomsowi, panom Krysztoforskiemu i Stenclowi oraz Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Malanowie. Za pomoc w organizacji dziękujemy pani Urszuli Lament, panom Ireneuszowi Augustyniakowi, Karolowi Płóciennikowi, Józefowi Dzięciołowi, druhom z OSP Feliksów oraz panom Krzysztofowi Frimusowi, Przemysławowi Chrzęściewskiemu i Adrianowi Wojtaszczykowi za poprowadzenie orszaku.

M. Przygońska

RELACJA FOTOGRAFICZNA

 


Pozostałe aktualności