Dziś jest środa, 27.01.2021, imieniny Angeliki, Przybysława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Kosmiczna przygoda

Kosmiczna przygoda

Kosmiczna przygoda

VI wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbyło się w miniony weekend pod hasłem „Klimat na czytanie”. Tradycyjne w akcje włączyło się Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie. W piątkowy wieczór w CKiBP w Malanowie pojawiło się 17 zapisanych wczesnej uczniów klas III i IV z terenu Gminy Malanów. Obostrzenia sanitarne nie pozwoliły na uczestnictwo w zajęciach wszystkich chętnych, decydowała kolejność zgłoszeń.

9 października po godzinie 18 w CKiBP w Malanowie zapanowała kosmiczna atmosfera. Uczestnicy Nocy Bibliotek dosiali opaski, na których zbierali naklejki za kolejne wykonane zadania. Aby móc eksplorować wszechświat dzieci musiały zacząć od budowy rakiety kosmicznej. Zadanie to nie stanowiło dla nich większego problemu i w szybkim tempie powstała kolorowa budowla, która zabrała wszystkich w kosmos. Do sprawnego poruszania się w przestrzeni kosmicznej potrzebna jest mapa Układu Słonecznego. Niestety biblioteczny chochlik porozcinał przygotowaną wcześniej mapę. Z ułożeniem jej w prawidłowy sposób, zachowując kolejność planet, dzieci nie miały najmniejszego problemu. Mapa ta bardzo pomogła przy budowaniu makiety Układu Słonecznego, co było następnym zadaniem uczestników Nocy Bibliotek. Dzieci po wylosowaniu swoich ciał niebieskich miały za zadanie w parach stworzyć ich podobiznę. Poszczególne elementy makiety powstawały z ogromnym zaangażowaniem dzieci, co odzwierciedla przepiękna, trójwymiarowa mapa Układu Słonecznego.

Zachmurzone niebo nie pozwalało młodym badaczom kosmosu na obserwację nocnego nieba. Jednak dzięki specjalnie przygotowanym fiszkom i latarce mogli oni poznawać oraz wyszukiwać na mapach nieba gwiazdozbiory. Trudność stanowił fakt, że niebo jest w ciągłym ruchu więc rzuty gwiazdozbiorów mogły się nieco różnić od tych znajdujących się na mapach nieba. Dzieci wykazały się dużą spostrzegawczością i wszystkie gwiazdozbiory zostały rozpoznane. Po krótkiej przerwie na uzupełnienie zapasów energetycznych w postaci pączka oraz napoju uczestnicy powrócili do zdobywania kosmicznych doświadczeń. Tym razem zamienili się w łowców gwiazd. Dużo skupienia i cierpliwości wymagało z pozoru łatwe zadanie łowienia gwiazd na wędkę. Uczestnicy Nocy Bibliotek zwiedzając kosmiczne galaktyki spotkali innych mieszkańców kosmosu. Postacie ufoludków zostały przelane na papier, nazwane, a o wielu z nich uczestnicy Nocy Bibliotek opowiedzieli barwne historie.

Ten emocjonujący i pełen kosmicznych wrażeń wieczór zakończył się wspólnym oglądaniem filmu animowanego koprodukcji łotewsko-polskiej w reżyserii Edmundsa Jansonsa  Jakuba „Mimmi i gadające psy” opartego na niewydanej jeszcze w Polsce książce. Pięknie zilustrowana opowieść o tym jak dzieci i psy podejmują wspólną walkę, by ocalić ulubione miejsce i zaginionego czworonoga.

Anna Sobczak

 

FOTOGALERIA

 


Pozostałe aktualności