Dziś jest poniedziałek, 18.01.2021, imieniny Małgorzaty, Piotra
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Jest za co dziękować. Dożynki Gminno-Parafialne w Malanowie

Jest za co dziękować. Dożynki Gminno-Parafialne w Malanowie

Jest za co dziękować. Dożynki Gminno-Parafialne w Malanowie

Dożynki to święto o wielowiekowej tradycji. W czasach przedchrześcijańskich było świętem słowiańskim związanym z kultem roślin i pierwotnym rolnictwem. Obecnie święto to ma charakter religijny, dziękczynny, ale także świecki i ludowy, połączony z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.

Również w naszej gminie święto plonów ma wieloletnią tradycję. To czas, kiedy rolnicy i sadownicy dziękują Bogu za plony, a my im za ich ciężką pracę. W tym roku świętowaliśmy skromniej niż zwykle. To za sprawą pandemii, która dotknęła praktycznie cały świat uniemożliwiając bezpieczne zbiorowe uczestnictwo.

Uroczystości Gminno – Parafialnego Święta Plonów rozpoczęły się o godzinie 15 w niedzielę 23 sierpnia, gdzie przed kościołem przedstawiciele 16 sołectw na czele z Księdzem, Władzami Gminy i zaproszonymi gośćmi utworzyli korowód z wieńcami i bochnami chleba, by przy dźwiękach akompaniujących zespołów: Tradycji i Jarzębinek przejść w uroczystej procesji do nowej świątyni. W tym roku wieńce lub bochny chleba zaprezentowały sołectwa: Brody, Celestyny, Czachulec Stary, Dziadowice, Dziadowice Folwark, Feliksów, Grąbków, Kotwasice, Malanów, Miłaczew, Miłaczew Kolonia, Miłaczewek, Poroże, Rachowa, Targówka, Żdżenice.

Piękne, kolorowe o różnorodnych kształtach kompozycje wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw i kwiatów polnych odświętnie udekorowały prezbiterium malanowskiej świątyni.

Mszę Świętą dziękczynną celebrował ksiądz Marcin Zaworski z ust którego spłynęły słowa uznania i podziękowania skierowane do rolników i sadowników. W homilii sparafrazował treść znanej piosenki: „Dziś prawdziwych żniwiarzy już nie ma…”. Podkreślił swoją wiarę w to, że są prawdziwi rolnicy, którzy kultywują to, co stare – wiarę w Boga, w siłę modlitwy w tych trudnych czasach. Odniósł się również do nieobecności ks. Prałata, ufając w jego duchowe uczestnictwo.

Wójt Ireneusz Augustyniak – współgospodarz uroczystości przywitał: Ryszarda Bartosika – posła na Sejm RP, ks. Prałata Stanisława Płaszczyka, Dariusza Kałużnego – starostę tureckiego, Zofię Gruszczyńską – radną powiatową, Karola Płóciennika – przewodniczącego Rady Gminy, Jacka Bartczaka – w-ce rektora włocławskiej uczelni, radnych, dyrektorów, kierowników, sołtysów, delegacje wieńcowe, oraz ze szczególną atencją rolników – bohaterów niedzielnego święta.

Cytat z wiersza Cypriana Kamila Norwida:

„… Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów Nieba…

                Tęskno mi Panie…”

posłużył włodarzowi gminy jako odniesienie do wielowiekowego kultu chleba – efektu pracy rolników. Wójt podkreślił, że ziemia pozbawiona opieki, nie daje plonów. Należy więc chylić czoła przed tymi, którzy o tą ziemię dbają. Tegoroczne plony określił jako udane. Szczęśliwie omijały naszych rolników pogodowe kataklizmy, zbiory również były obfite, więc jest za co dziękować Bogu.

Poseł Ryszard Bartosik podkreślił, że rolnik wie, komu należy się podziękowanie. Odwołał się do wiary, tradycji, kultury, wartości narodowych. Podkreślił, że to wieś stanowi fundamenty naszego kraju i jego wartości.

Swoje wyrazy wdzięczności za trud pracy rolnika wyraził również Dariusz Kałużny – starosta turecki.

Po zakończeniu mszy świętej orszak ruszył z procesją wokół obu świątyń. Wieńce i bochny chleba złożono w alei od dzwonnicy do kościoła, gdzie Wójt, Przewodniczący Rady Gminy i ks. Marcin Zaworski osobiście podziękowali delegacjom.

Wszystkich uczestników zaproszono na wiejski posiłek, przygotowany i ufundowany przez restaurację Hacjenda p. Kubackich.

ArNo

FOTOGALERIA


Pozostałe aktualności