Dziś jest poniedziałek, 19.04.2021, imieniny Adolfa, Tymona
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Indiańska noc w bibliotece

Indiańska noc w bibliotece

DSC_0412

Indiańska noc w bibliotece

„Znajdźmy wspólny język” – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja Nocy Bibliotek. Wśród 1760 bibliotek biorących udział w akcji nie mogło zabraknąć Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie. W tym roku niekonwencjonalne działania promujące czytelnictwo skierowane zostały do dzieci z klas I – III. Malanowska biblioteka zamieniła się na tę jedną noc w indiańska wioskę, a całe spotkanie utrzymane było w klimacie indiańskiej przygody.

W piątkowy wieczór 4.10.2019 r. w siedzibie CKiBP w Malanowie zebrało się piętnaścioro miłośników bibliotecznych przygód. Aby móc zostać członkiem plemienia indiańskiego każde dziecko musiało wymyślić sobie nowe imię nawiązujące do tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Wyobraźnia dziecka nie zna granic więc pojawiły się takie pseudonimy jak Straszny Pyton, Bystre Oczko, Różowa Gwiazda czy Groźna Pantera. To zadanie dzieci wykonały bardzo dobrze za co zostały nagrodzone pióropuszami z jednym piórkiem. Za każde kolejne wykonane zadanie dzieci otrzymywały kolejne piórka na swoim pióropuszu.

Uczestnicy Nocy Bibliotek nauczyli się budować tipi wykorzystując tylko trzy kije oraz koce i pledy, nieznacznie tylko wspomagając się taśmą klejącą. Dzieci zdobyły umiejętność tropienia śladów dzikich zwierząt takich jak wilk, niedźwiedź czy bizon. Niezwykłą kreatywnością wykazali się mali Indianie budując plemienny totem. Cicha zazwyczaj biblioteka wypełniła się okrzykami dopingu i aplauzu przy wyścigu jaszczurek. Uczestnicy zajęć wykazali się także umiejętnościami kulinarnymi przygotowując posiłek nawiązujący do kultury Indian.

Emocjonujący wieczór zakończył się pokazem filmu „Ptyś i Bill”, który w ciepły, humorystyczny sposób zilustrował tegoroczne hasło akcji "Znajdźmy wspólny język”. Projekcji towarzyszyły salwy śmiechu oraz dźwięk chrupanego popcornu. Zabawa zakończyła się o godzinie 22. Uczestnicy Nocy Bibliotek podrzucili kilka pomysłów na temat przewodni przyszłorocznej edycji. Tematyka następnych zajęć pozostanie tajemnicą, gwarantowana natomiast jest doskonała zabawa, mnóstwo śmiechu i radości, jak w tym roku.

Anna Sobczak

FOTOGALERIA


Pozostałe aktualności