Dziś jest niedziela, 17.01.2021, imieniny Antoniego, Jana
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » DNI DAWCY SZPIKU W MALANOWIE - I TY MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE! ZOSTAŃ POTENCJALNYM DAWCĄ Zarejestruj się podczas XVI Dni Malanowa

DNI DAWCY SZPIKU W MALANOWIE - I TY MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE! ZOSTAŃ POTENCJALNYM DAWCĄ Zarejestruj się podczas XVI Dni Malanowa

DNI DAWCY SZPIKU W MALANOWIE - I TY MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE! ZOSTAŃ POTENCJALNYM DAWCĄ Zarejestruj się podczas XVI Dni Malanowa

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna
w Malanowie

zaprasza do udziału
w
DNIACH DAWCY SZPIKU
W MALANOWIE
25-26.05.2019

I TY MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE!
ZOSTAŃ POTENCJALNYM DAWCĄ KRWIOTWÓRCZYCH KOMÓREK MACIERZYSTYCH

Zarejestruj się podczas XVI Dni Malanowa
(ul. Parkowa 29 w Malanowie)

25.05.2019 r. godz. 17:00-21:00
26.05.2019 r. godz. 16:00-21:00

 

Poniżej znajduje się podsumowanie podstawowych informacji dla tych, którzy chcą zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku w Fundacji DKMS. Więcej informacji znajdziesz w naszych publikacjach oraz na naszej stronie: dkms.pl

 

DOŁĄCZENIE DO BAZY POTENCJALNYCH DAWCÓW SZPIKU

 1. Aby zostać potencjalnym dawcą szpiku, należy wypełnić formularz rejestracyjny oraz dostarczyć próbkę z wymazem (pobranym za pomocą specjalnych pałeczek z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka), która zostanie przeanalizowana przez laboratorium akredytowane przez DKMS przede wszystkim pod względem specjalnych cech zgodności tkankowej.
 2. Po zapisaniu się do bazy dawców Fundacji DKMS zanonimizowane dane dotyczące Twoich antygenów zgodności tkankowej (HLA) mogą być dopasowane przez specjalistów medycznych do pacjentów z całego świata.
 3. Jak pokazują statystyki, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 1000 zarejestrowanych osób zostanie dawcą faktycznym. Dlatego może zdarzyć się tak, że nigdy nie zostaniesz dopasowany do pacjenta czekającego na przeszczepienie szpiku.
 4. Aktywnym dawcą w naszej bazie będziesz do swoich 61. Urodzin. Możesz się z niej wyrejestrować w każdej chwili.

KTO MOŻE SIĘ ZAREJESTROWAC?

Każda zdrowa osoba między 18 a 55 rokiem życia, mieszkająca w Polsce może zostać potencjalnym dawcą szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych.

KRYTERIA WYKLUCZAJĄCE

Jeśli masz jakąkolwiek z poniższych cech lub chorób wykluczających z możliwości zostania dawcą, nie możesz się zarejestrować:

 • Waga poniżej 50 kg
 • Otyłość (tzn. BMI większe niż 40)
 • Ciężka choroba serce, płuc lub nerek
 • Ciężka choroba centralnego systemu nerwowego
 • Choroba psychiczna
 • Ciężka choroba metaboliczna
 • Uzależnienia (alkohol, narkotyki, leki)
 • Wybrane tropikalne choroby zakaźne
 • Choroby zakaźne jak HIV, zapalenie wątroby typu B lub C, kiła
 • Ogólnoustrojowe choroby autoimmunologiczne (np. cukrzyca t.1, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna, itp.)
 • Nowotwór złośliwy (wliczając wyleczone nowotwory w przeszłości)
 • Choroby układu krwiotwórczego (choroby krwi i szpiku)

Szczegółowe informacje o wkluczeniach medycznych znajdziesz na www.dkms.pl/faq

Jeżeli jesteś lub byłeś długo lub poważnie chory lub jeśli regularnie bierzesz leki, prosimy skonsultuj się z przedstawicielem Fundacji DKMS po dalsze wytyczne.

GDY DOSTANIESZ SZANSĘ ZOSTANIA DAWCĄ FAKTYCZNYM

Pamiętaj, że w chwili obecnej wyrażasz zgodę wyłącznie na rejestrację jako potencjalny dawca szpiku. Jeśli okaże się, ze możesz zostać dawcą faktycznym, otrzymasz od nas dodatkowe informacje. Będziesz mieć możliwość zadawania pytań oraz podjęcia ostatecznej decyzji o oddaniu szpiku lub komórek macierzystych.

Źródło:DKMS


Pozostałe aktualności