Dziś jest poniedziałek, 18.01.2021, imieniny Małgorzaty, Piotra
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » XVI Dni Malanowa – to już historia

XVI Dni Malanowa – to już historia

XVI Dni Malanowa – to już historia

Czy będzie ładna pogoda, czy dopiszą goście, czy uda się spiąć budżet na organizację, czy dobór artystów zadowoli publiczność, czy gastronomia, wesołe miasteczko dotrą na czas, czy, czy, czy???

Rok w rok na kilka godzin przed otwarciem imprezy pojawia się setki pytań: czy?

Mylą się Ci, którzy uważają, że zorganizowanie takiej imprezy „to tydzień” roboty. Prace nad kolejnymi edycjami malanowskiej imprezy zaczynają się już na początku roku, a dobór i rezerwacja artystów – jeszcze wcześniej.

Również prace nad tegorocznymi XVI Dniami Malanowa ruszyły pełną parą w styczniu. Zapytania ofertowe, stworzenie pełnej dokumentacji imprezy masowej, szereg pozwoleń na jej organizacje to nie lada wyzwanie.

Celem organizatorów jest stworzenie takiej imprezy, na której każdy znajdzie coś dla siebie.

Tegoroczna machina ruszyła o godzinie 17 w sobotnie popołudnie, gdy wójt gminy Ireneusz Augustyniak dokonał jej oficjalnego otwarcia. Wśród obecnych gości na malanowskiej imprezie znaleźli się między innymi: Ryszard Bartosik – poseł na Sejm RP, Dariusz Kałużny – Starosta Turecki, Zofia Gruszczyńska – radna powiatowa, ks. prał. Stanisław Płaszczyk, ks. pref. Marcin Zaworski, Jan Tygielski – prezes RBS w Malanowie, Marzanna Szczap – skarbnik gminy Malanów, Karol Płóciennik – przewodniczący Rady Gminy Malanów, radni, sołtysi, dyrektorzy i kierownicy malanowskich instytucji. Niezmiernie miło było nam gościć delegację z zaprzyjaźnioną z Gminą Malanów ukraińskiego Tulczyna w osobach: Lesji Kosenko – sekretarza miasta Tulczyn, księdza Piotra Furmana i prezesa Stowarzyszenia Dom Polski Sławomira Bondara.

W części artystycznej, zgodnie z corocznym zwyczajem, zaprezentowały się zespoły szkół podstawowych z Miłaczewa, Dziadowic i Kotwasic, oraz mali artyści z przedszkola pod czujnym okiem swoich opiekunek i instruktorek. Z prawdziwą przyjemnością słuchali i nagradzali ich liczni widzowie – rodzice.

Znakomity recital w wykonaniu Kingi Augustyniak i Jakuba Świderskiego zakończył część artystyczną przygotowaną na sobotnie popołudnie.

Kolejna godzina, w oczekiwaniu na gwiazdę wieczoru miała charakter sportowy. Podsumowano Gminna Ligę Piłki Nożnej, a także zorganizowano tradycyjne już zawody w wyciskaniu hantla.

Wieczorne godziny pierwszego dnia malanowskiej imprezy należały do folkowych dźwięków w wykonaniu gwiazdy wieczorku – zespołu Brathanki, którzy swoją żywiołową muzyką bawili kilkutysięczną publiczność zebraną pod sceną i na terenie imprezy. Zwieńczeniem sobotniego wieczoru była dyskoteka. Za konsolą stanął DJ Mercus.

Msza święta w intencji mieszkańców Gminy Malanów koncelebrowana przez ks. prał. Stanisława Płaszczyka i ks. Piotra Furmana zapoczątkowała drugi dzień naszego lokalnego święta.

Niedzielną część artystyczna zapełniły występy starszych dzieci szkolnych, które swój repertuar dedykowały mamom z okazji Ich święta, a także występy zespołów działających przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie Jarzębinki, Tradycja i Kokardki, oraz zespołu tanecznego, również działającego przy malanowskim CKiBP.

Zachwycili swoją dojrzałością artystyczną absolwenci malanowskich szkół: Kinga Augustyniak, Ewelina Kicińska, Filip Walczak, Karolina Koralewska, Wiktoria Włodarczyk, Joanna Chrzęściewska i Szymon Stefaniak, również w repertuarze dedykowanym mamom.

Nie sposób nie wspomnieć o mini recitalu Marty Tomczyk – Groblica. Jej barwa głosu, perfekcyjne wykonanie, skromność, wrażliwość artystyczna i pełen profesjonalizm, zrobiły ogromne wrażenie i dostarczyły wielu wzruszeń wszystkim zebranym przed sceną.

Na to, że niedzielna gwiazda XVI Dni Malanowa przyciągnie tłumy organizatorzy bardzo liczyli. Jednak ilość zebranych osób pod sceną oczekujących na swojego idola Sławomira, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Ponadgodzinny występ artysty dostarczył zebranym moc wrażeń, radości z możliwości wspólnego śpiewania z artystą ulubionych przebojów.

Po bardzo udanym, energetycznym koncercie Sławomira emocje na chwilę wyciszył zjawiskowy pokaz sztucznych ogni. Po nim dla spragnionych dalszej zabawy czekała jeszcze dyskoteka.

Dni Malanowa to nie tylko scena. Organizatorzy zadbali nie tylko o artystyczne doznania. Jak co roku do dyspozycji gości było wesołe miasteczko, gastronomia, pojazdy segway, animatorzy, kramy z pamiątkami, pokaz karate. Zorganizowany został również piknik naukowy z interaktywnymi pokazami łączącymi zabawę z nauką.

Jest czas na zabawę, jest czas na pomoc. Podczas tegorocznych obchodów Dni Malanowa CKiBP włączyło się w akcję: Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Każdy chętny mógł zostać potencjalnym dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych, a tym samym uratować życie osobie chorej na nowotwór krwi. Cieszy nas, że wiele osób skorzystało z tej możliwości i zapisało się do bazy danych potencjalnych dawców. Dziękujemy.

Na wszystkie „czy ?” uzyskujemy odpowiedź około godziny pierwszej w nocy z niedzieli na poniedziałek, kiedy zapełniony parę godzin wcześniej przez kilka tysięcy osób plac pustoszeje.

Wszelkie rozwiane wątpliwości, troski, ogromna frekwencja, pozytywne opinie po koncertach są największym wynagrodzeniem dla organizatorów, którzy mimo zmęczenia z optymizmem i z chęcią zabiorą się za kilka miesięcy za organizację kolejnej edycji malanowskiego święta.

Nie sposób w tym miejscu nie podziękować osobom szczególnie pomocnym i zaangażowanym w organizację. Nasze ukłony kierujemy do sponsorów i darczyńców. To dzięki Waszej hojności Dni Malanowa mogą być tak atrakcyjne. Dziękujemy lokalnym artystom i ich opiekunom za inwencję twórczą i poświęcony czas na przygotowanie do występów podopiecznych. Dziękujemy wszystkim służbom porządkowym i ratowniczym, które czuwały nad bezpieczeństwem imprezy, druhom strażakom z jednostek OSP z terenu gminy Malanów. Jak co roku mogliśmy liczyć na pomoc pracowników z Urzędu Gminy w Malanowie, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Środowiskowego Domu Samopomocy w Miłaczewie oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dziękujemy członkom Młodzieżowej Rady Gminy Malanów i wolontariuszom za pomoc w zorganizowaniu Dnia Dawcy Szpiku Kostnego oraz pracownikom CKiBP za koordynowanie akcji.

Wasza chęć współpracy z nami już od kilkunastu lat, mierzenie się z nowymi wyzwaniami i nie poddawanie się jest dla nas motywacją do dalszej pracy.

 

Małgorzata Przygońska

Artur Nowicki

Karolina Wojtkowiak

 

Fotogaleria - sobota

Fotogaleria - niedziela


Pozostałe aktualności