Dziś jest niedziela, 17.01.2021, imieniny Antoniego, Jana
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Święto Plonów w Dziadowicach

Święto Plonów w Dziadowicach

Święto Plonów w Dziadowicach

   „Wzrośnie wam z tłustej ziemi niebywałe zboże…” - tymi słowami rozpoczęły się obchody Gminno-Parafialnych Dożynek Anno Domini 2014. Gospodarzem tegorocznych Dożynek - Słowiańskiego Święta Plonów, czyli podsumowania całorocznego trudu rolnika, które zajmują szczególną pozycję w naszej tradycji, historii i jest jednym z najpiękniejszych polskich obrzędów ludowych było sołectwo Dziadowice.

   W niedzielę 24.08. 2014r. punktualnie o godzinie 15:00 w kaplicy w Dziadowicach rozpoczęła się uroczysta msza święta dożynkowa, której przewodniczył ksiądz prałat Stanisław Płaszczyk. Podczas mszy świętej poświęcone zostały wieńce dożynkowe, przygotowane przez 15 sołectw: Bibianna, Celestyny, Dziadowice, Dziadowice Folwark, Feliksów, Grąbków, Kotwasice reprezentowane przez Brody, Malanów, Miłaczew Kolonia, Miłaczew, Miłaczewek, Poroże, Rachowa, Skarżyn Kolonia oraz Żdżenice. Po zakończeniu mszy świętej spod kaplicy ruszył uroczysty orszak dożynkowy na plac przy Szkole Podstawowej w Dziadowicach, gdzie odbyła się druga część dożynek. Korowód dożynkowy ze śpiewem prowadził zespół Tradycja. Po przybyciu na plac, w kroplach deszczu, po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, uroczystego otwarcia Gminno-Parafialnych Dożynek dokonał wójt gminy Malanów Gerard Krzeszewski. Najważniejszymi osobami tego dnia byli starostowie, czyli gospodarze uroczystości: Alina Koralewska oraz Jan Wojtczak. Pani Alina jest mieszkanką Dziadowic, prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 35ha, specjalizujące się w produkcji mleka, Pan Jan również mieszka w Dziadowicach, gospodaruje na 15 hektarowym areale ze specjalnością w produkcji mleka.

   Stare porzekadło ludowe mówi, że dopóki ludzie będą się obdarowywać chlebem, dopóty świat będzie istniał. Po tych słowach nastąpił punkt kulminacyjny uroczystości, czyli przekazanie chleba upieczonego z nowej mąki na ręce wójta i rozdzielenie go pomiędzy wszystkich przybyłych na uroczystość. W czasie rozdzielania chleba przygrywał ludowy zespół Jarzębinki, który pieśnią – „Przynosimy plon” wprowadził zgromadzonych w ceremonię prezentacji wieńców dożynkowych przygotowanych przez poszczególne sołectwa. Po prezentacji wieńców nie mogło również zabraknąć przyśpiewek w wykonaniu zespołu Jarzębinki.

   Wzorem lat ubiegłych delegacje poszczególnych sołectw dokonały wyboru najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Zwycięzcą tegorocznego konkursu okazał się wieniec wykonany przez sołectwo Bibianna, natomiast wyróżnienie otrzymało sołectwo Malanów.

   Uroczystości dożynkowe zorganizowane w sołectwie Dziadowice były okazją do uroczystego otwarcia i poświęcenia boiska piłkarskiego, którego dokonali: wójt gminy Gerard Krzeszewski, ksiądz prałat Stanisław Płaszczyk, radna gminy Malanów Alina Włodarczyk, sołtys wsi Dziadowice Folwark Bożena Kołek, sołtys wsi Dziadowice Grzegorz Wągiel, przedstawiciele drużyn Korona Dziadowice oraz PKS Apetito Orzeł Dziadowice Folwark. Po przecięciu wstęgi rozegrano pokazowy mecz pomiędzy drużynami Korona i PKS, który po rzutach karnych zakończył się wygraną drużyny Korona Dziadowce.

   W części artystycznej uroczystości dożynkowych swój talent wokalny zaprezentowały dziewczęta z zespołu wokalnego Akcent oraz zespół Akord. Oba zespoły działają przy Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie. Umiejętności wokalno–taneczne zaprezentowały dzieci ze SP w Dziadowicach. Uroczystości dożynkowe swoim występem uświetnił również zespół kabaretowo-biesiadny Wesoły Masorz i Przyjaciele, który śląskim dowcipem i śpiewem rozbawił publiczność. Dla spragnionych dobrej zabawy po części artystycznej organizatorzy przygotowali zabawę taneczną z zespołem Batos.

    Organizatorzy dożynek Sołectwo Dziadowice oraz Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie pragną serdecznie podziękować Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Malanowie, Panu Jerzemu Kubackiemu za udostępnienie naczepy, Panom Krzysztofowi Ogrodowczykowi i Eugeniuszowi Wietrzykowi za przekazanie chleba, bułek i ciasta drożdżowego.

Mateusz Kurzawa

GALERIA


Pozostałe aktualności