Dziś jest środa, 12.05.2021, imieniny Pankracego, Dominika
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Rolnicy świętowali w Porożu

Rolnicy świętowali w Porożu

DSC_0434

   Od najdawniejszych czasów ludzie z radością witali okres zasłużonego odpoczynku po wytężonej pracy, gdy mogli cieszyć się zebranymi plonami. Słowiańskie Święto Plonów, bo o nim mowa, popularnie zwane dożynki to jedno z najpiękniejszych obrzędów ludowych w polskiej tradycji i historii. Tegoroczne podsumowanie całorocznego trudu rolnika odbyło się 23.08.2015 r. w Porożu.

   Uroczystości rozpoczęły się przemarszem na plac przy świetlicy wiejskiej korowodu dożynkowego, któremu przewodniczyła Gminna Orkiestra Dęta z Koźminka, gdzie mszę św. koncelebrowali ks. prałat Stanisław Płaszczyk oraz ks. Piotr Bamberski. Po mszy świętej uroczystego otwarcia Gminno-Parafialnych Dożynek 2015 dokonał wójt gminy Malanów Sławomir Prentczyński. W swoim przemówieniu wójt podziękował rolnikom za tegoroczne plony, zapewniając, że zrobi wszystko, aby żadnemu mieszkańcowi gminy nie zabrakło na stole chleba. Podziękował również organizatorom, którzy sprawili, że po 60 latach mieszkańcy Poroża mogli znów być gospodarzami tak ważnej dla wszystkich rolników uroczystości. Honory starostów dożynkowych pełnili Agnieszka Woźniak i Sławomir Bałdych. Oboje są mieszkańcami Poroża i ze swoimi rodzinami prowadzą ogólno-towarowe gospodarstwa rolne.

   Stare porzekadło ludowe mówi, że dopóki ludzie będą się obdarowywać chlebem, dopóty świat będzie istniał. Po tych słowach nastąpił punkt kulminacyjny uroczystości, czyli przekazanie chleba upieczonego z nowej mąki na ręce wójta i rozdzielenie go pomiędzy wszystkich przybyłych na uroczystość. Przekazując symboliczny bochen chleba na ręce wójta starosta dożynkowy powiedział: "Dożynki to święto wdzięczności. Na pierwszym miejscu tę wdzięczność kierujemy w stronę Pana Boga za to, że zgodnie ze Swoją wolą pozwolił nam zebrać tegoroczne plony i zabezpieczył nas przed głodem. Naszą wdzięczność pragniemy też skierować w stronę rolnika - każdego rolnika naszej parafii, naszej gminy. Bo bez jego pracy, wytrwałości i cierpliwości, nie byłoby dzisiejszego święta. Na Twoje zaś ręce Panie Wójcie pragniemy złożyć bochen chleba z tegorocznego ziarna - owoc naszej ludzkiej współpracy z Bożymi darami. Oby tego chleba nie zabrakło nigdy żadnemu mieszkańcowi naszej gminy”. Przekazany przez Starostów chleb został podzielony pomiędzy zgromadzonych na uroczystości gości.  

   Centralnym punktem uroczystości dożynkowych jest moment wręczenia gospodarzowi wieńca dożynkowego. W tegorocznym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zaprezentowało się 18 delegacji, które wzorem lat ubiegłych dokonały wyboru najładniejszego wieńca dożynkowego. Zwycięzcą tegorocznego konkursu okazał się wieniec wykonany przez sołectwo Dziadowice, natomiast wyróżnienie przyznawane przez wójta gminy Malanów Sławomira Prentczyńskiego otrzymało sołectwo Poroże. Ceremoniał dożynkowy uświetniały śpiewem i muzyką zespoły ludowe Jarzębinki i Tradycja.

   Po zakończeniu oficjalnych uroczystości dożynkowych organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny. Przybyli mogli obejrzeć i wysłuchać autorską interpretację wiersza Juliana Tuwima pt. ”Rzepka” w wykonaniu rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej w Miłaczewie. Na dożynkowej scenie nie mogło zabraknąć znanego i lubianego w naszej gminie zespołu kabaretowo-ludowego Niechcice, którego występ potrafi rozbawić wszystkich zebranych. Mogliśmy wysłuchać etiudy na skrzypcach w wykonaniu Julity Borowskiej – absolwentki Szkoły Podstawowej w Miłaczewie oraz koncertu Gminnej Orkiestry Dętej z Koźminka pod batutą Jacka Konopczyńskiego, której towarzyszył zespół tańca współczesnego HEXY. W części artystycznej wystąpiły lokalne zespoły Akcent oraz Akord działające przy Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie. Na zakończenie dla miłośników tańca i dobrej zabawy przygotowano zabawę taneczną.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować sponsorom, a byli nimi:

Małgorzata i Jerzy Kubaccy
Maria i Józef Kubaccy
Karolina i Marcin Bałwas,
Wioletta i Sławomir Jakubowscy
Ewa i Przemysław Kaleta
Ewa i Krzysztof Ogrodowczyk
Zofia Gruszczyńska - radna powiatowa
Michał Harasny - radny powiatowy
Elżbieta i Tomasz Smak
Elżbieta i Mariusz Mozio
Monika i Piotr Pakulscy
Izabela i Piotr Ignaczak
Dorota i Robert Janiccy
Agnieszka i Dariusz Bregierscy
Małgorzata i Grzegorz Jaworscy
Emilia Macudzińska
Sponsor anonimowy
Sławomir Michalak
Sun Garden Malanów
Jarosław Wągiel- agencja PZU
Firma Korlen-Rozlewnia Gazu Witkowo
Rejonowy Bank Spółdzielczy w Malanowie
Marzena i Tomasz Przybylakowie

MK

GALERIA


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności