Następnie rozpoczął się ceremoniał dożynkowy, który stanowił centralny punkt obchodów święta rolników. Zgodnie ze zwyczajem, starostowie dożynek Andrzej i Anna Pakułowie przekazali bochen chleba gospodarzowi malanowskiej ziemi. Pokrojony chleb został podzielony wśród obecnych. Ceremoniał dożynkowy prowadził zespół Tradycja.
Po rozczęstowaniu chleba dożynkowego nastąpiła prezentacja wieńców. Podziękowania delegacjom wieńcowym wręczał wójt Ireneusz Augustyniak i przewodniczący Karol Płóciennik. Niektóre sołectwa przygotowały przyśpiewki, w których zawarte były nie tylko pochwały ale też konstruktywne uwagi, obydwie formuły wywoływały jednak uśmiech na twarzach. Obok chleba najważniejszym symbolem dożynek jest wieniec symbolizujący wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać.
Jak co roku wszystkie wieńce prezentowały się dostojnie. Ilość detali, staranność wykonania i w wielu przypadkach wielkość przedsięwzięcia robiły wrażenie na wszystkich. Tradycyjnie, podczas głosowania, w którym uczestniczyły wszystkie sołectwa wybrano najpiękniejszy. Wybór tego jedynego nie był najłatwiejszą rzeczą, co podkreślił podczas mszy świętej ksiądz proboszcz. Jednak podczas głosowania udało się wybrać ten, który będzie reprezentował naszą gminę podczas dożynek powiatowych w Turku. W tym roku ten zaszczyt dostał wieniec z Kotwasic – gospodarzy niedzielnego wydarzenia. Wyróżnione zostały jeszcze dwa – z Targówki i ze Żdżenic. Wygranym i wyróżnionym gratulujemy.
Organizatorzy zadbali także o bogaty program artystyczny w wykonaniu lokalnych artystów. Wystąpili między innymi: Kapela od Dziadowic, Zespół Jarzębinki, Zespół Tradycja, duet z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej – Paulina Perlińska oraz Justyna Musidlak, Amelia Słowińska, Daria Pokrywiecka, Nadia Połatyńska, Basia Maleta oraz Marek Janczak. Wszystkie występy przyciągnęły uwagę licznie zebranej publiczności, która nagradzała każdy występ gromkimi brawami.
„Parostatkiem w piękny rejs”, w tym wypadku rejsem był piękny dzień, który dobił do portu. W porcie na wszystkich gości czekał koncert gwiazdy wieczoru – Mirosława Deredasa. Mirosław Deredas to polski wokalista estradowy. Jest zwycięzcą hitu roku telewizji TVS, występował w Stanach Zjednoczonych, jest też dwukrotnym finalistą Festiwalu Jazzowego Złota Tarka w Iławie. Głos Mirosława Deredasa zdobył aprobatę samego menagera Krzysztofa Krawczyka – Andrzeja Kosmali. To właśnie w repertuarze legendarnego Krzysztofa Krawczyka wystąpił na tegorocznych dożynkach. Podczas koncertu usłyszeć mogliśmy jego największe przeboje, które wykonywał wraz z zespołem. Pod sceną jak zwykle bawił się tłum ludzi, który oprócz wspólnego śpiewania oddał się tanecznym emocjom.
Wieczór zakończyła dyskoteka prowadzona przez DJ-a LUKASHA organizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Kotwasicach i Sołectwo Kotwasice, impreza przyciągnęła tłumy chętnych do wspólnej zabawy. Muzyka, tańce i radosna atmosfera trwały do późnych godzin wieczornych, podkreślając, że dożynki to nie tylko święto plonów, ale także czas integracji i wspólnej radości.
Tegoroczne dożynki w Kotwasicach były udanym połączeniem tradycji i nowoczesności. Organizatorzy zadbali o to, by każdy, niezależnie od wieku, znalazł coś dla siebie, a cała uroczystość upłynęła w radosnej i rodzinnej atmosferze. Nie wszystkie atrakcje miały swoje miejsce na scenie, wśród nich były:
Mając na uwadze historię oraz miejsce tegorocznego święta plonów organizatorzy przygotowali wystawę fotografii zatytułowaną „Sołectwo Kotwasice w dożynkowym obiektywie”. Na kilkudziesięciu planszach można było podziwiać fotografie, na których widniały delegacje sołectwa Kotwasice na przestrzeni lat oraz relację z dożynek z 2011 r.
Mateusz Smak