Dziś jest piątek, 28.02.2020, imieniny Romana, Makarego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Życie masz tylko jedno - powtórki nie będzie

Życie masz tylko jedno - powtórki nie będzie

Życie masz tylko jedno - powtórki nie będzie

Dobromir Mak Makowski to pedagog, nauczyciel wychowania fizycznego, wokalista i pasjonat muzyki hip-hop co znalazło odzwierciedlenie w autorskim projekcie RAPPEDAGOGIA. Jest autorem książki autobiograficznej „Wyrwałem się z piekła”, w której opisuje trudne dzieciństwo, zmagania z uzależnieniami, tułaczkę po ośrodkach wychowawczych oraz niełatwe wyjście na prostą. Te doświadczenia oraz pasja do muzyki hip-hop zaowocowały powstaniem projektu RAPPEDAGOGIA. Projekt ten jest alternatywą dla tradycyjnych wykładów i prelekcji profilaktycznych realizowanych w ramach profilaktyki uzależnień u młodzieży.

Jak wygląda w praktyce realizacja projektu RAPPEDAGOGIA przekonali się uczniowie III klas gimnazjum w Malanowie na spotkaniu z Dobromirem Makowskim, które zostało zorganizowane 12.12.2018 roku przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Malanowie dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Bazując na doświadczeniach z własnego życia pan Dobromir uzmysłowił młodzieży czym jest przekleństwo dorosłości oraz jak młodzi ludzie postrzegani są przez współczesne media czy firmy działające na rynku młodzieżowym. Namawianie do podlewania kwiatów domestosem wywołało salwy śmiechu – Przecież to nielogiczne. Wiadomo, że kwiat uschnie, zginie –odpowiadała młodzież. Wyjaśnienie Makowskiego, że dokładnie to samo dzieje się z organizmem ludzkim gdy „podlewany” jest używkami, wprawiło uczniów w konsternację i dało do myślenia. Pan Dobromir namawiał jednego z uczniów aby założył klub „Klopboy”, którego cechą charakterystyczną będzie picie wody z toalety. Dlaczego nie, skoro młodzież bezmyślnie naśladuje modę narzucaną przez idoli czy ogromne koncerny, których zadaniem jest zarobić jak najwięcej, to równie dobrze może przyjąć się moda na „Klopboy-ów”. To stwierdzenie zmusiło młodzież do przemyśleń nad sensem ślepego naśladowania trendów płynących z mediów.

Dobromir Makowski skierował do młodzieży szczególną prośbę – Powiedzcie swoim rodzicom, ze ich kochacie. Ty, młody mężczyzno zaproś swoja mamę do kawiarni, na randkę. Zobaczysz, jak bardzo się wzruszy wiedząc, że doceniasz to, ile wysiłku kosztuje ją, abyś miał wszystko jak najlepsze. Ty, młoda kobieto po powrocie do domu przytul swojego ojca i powiedz, że go kochasz. To Wasza praca domowa ode mnie. W trakcie spotkania nasz gość wykonał kilka utworów o charakterze hip-hopowym, w którym zawarł przekaz wzajemnego szacunku, miłości i zrozumienia. Rozdał również kilkanaście swoich płyt z muzyką, która stosunkowo łatwo dociera do młodych.

Szczególny nacisk pan Makowski kładł na wiedzę. Niekoniecznie wyuczoną, ale na pewno zdobytą chociażby poprzez czytanie, do którego gorąco zachęcał. Idąc za myślą naszego gościa przytoczę cytat: Ludzie dzielą się na dwie kategorie: tych, co czytają książki oraz tych, co słuchają czytających. Tą sentencją pragnę zaprosić wszystkich chcących znaleźć się w pierwszej kategorii do Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie.

Anna Sobczak

GALERIA ZDJĘĆ


Pozostałe aktualności