Dziś jest środa, 23.01.2019, imieniny Ildefonsa, Rajmunda
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Znaczenie czytania w poznawaniu otoczenia

Znaczenie czytania w poznawaniu otoczenia

Znaczenie czytania w poznawaniu otoczenia

                                          „Uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość tym, co umiemy”
/Zbigniew Kołba/

 

                   Po raz drugi Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie gościła Zbigniewa Kołbę, autora książek „Krioterapia. To warto wiedzieć” oraz „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. To właśnie drugiej z nich poświęcone było spotkanie, na które 23 listopada zostały zaproszone dzieci klas trzecich Szkoły Podstawowej w Malanowie.

              Nasz gość znany jest przede wszystkim z propagowania zdrowego trybu życia, dlatego na początku dzieci dowiedziały się, jak ważny jest długi i spokojny sen, jakie korzyści przynosi wysypianie się dla prawidłowego funkcjonowania młodego organizmu.

              „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź” to książka nieco nietypowa. Pierwszą jej część stanowi opowiadanie o przygodach Piotrusia podczas wakacyjnego pobytu u dziadka, natomiast część druga zawiera mapy z ciekawymi nazwami miejscowości, np. Całowanie, Mrówki, Kozy, Misie, o których zapewne mało kto słyszał. Książka daje szereg wskazówek, jak dziecko poprzez zabawę może nauczyć się czytać map, dzięki której dotrzemy bezinwazyjnie w wyznaczone miejsce. Dzieci z zainteresowaniem słuchały autora, który barwnie i humorystycznie opowiadał o swojej książce, nawiązując niekiedy bezpośrednio do różnych sytuacji ze swojego życia. Odnosząc się do motta autora, zachęcał najmłodszych do czytania książek, zgłębiania zawartej w nich wiedzy. Przekazał wiele cennych wskazówek, jak się uczyć, żeby się nauczyć. Podkreślał także jak ważna jest rola szkoły, nauczyciela i rodzica w przekazywaniu wiedzy. Jednakże najcenniejsze dla Zbigniewa Kołby było uświadomienie uczestnikom spotkania, jak cenne jest zdrowie, a co za tym idzie, prawidłowe odżywianie, sen i ruch na świeżym powietrzu. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu bezbłędnie odgadując zagadki, jak również miały okazję same zadać pytania pisarzowi. Dzięki temu dowiedzieliśmy się o pasjach pisarskich Zbigniewa Kołby.

              Niewątpliwie uczestnicy spotkania wyszli bogatsi o pewne zagadnienia prozdrowotne, o których przeważnie wiemy, ale niekoniecznie praktykujemy w życiu codziennym. Zatem zapamiętajmy, że długi i spokojny sen, picie mleka, mycie rąk, zdobywanie wiedzy poprzez czytanie zapewnią nam prawidłowe funkcjonowanie organizmu i dobry start w przyszłość.

                                                                                                                      Joanna Adamczyk

Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności