Dziś jest piątek, 28.02.2020, imieniny Romana, Makarego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » „Zbaranieć można” i inne historie

„Zbaranieć można” i inne historie

„Zbaranieć można” i inne historie

Agnieszka Frączek to językoznawca, adiunkt w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w dziedzinie leksykologii i leksykografii. Jest autorką kilkudziesięciu prac z dziedziny językoznawstwa. W swoich publikacjach zachęca dzieci do nauki języka oraz odkrywa przed nimi jego fascynujące tajemnice. Jest również autorką poezji dziecięcej.

Właśnie za sprawą tej ostatniej, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie zorganizowało spotkanie Autorki z dziećmi klas II i III szkoły podstawowej.

Miały one niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, w jaki sposób powstaje książka i co jest inspiracją do jej powstania. Spotkanie Pisarka prowadziła w sposób otwarty, zachęcając zebranych do wypowiadania się. Zadając pytanie czy wiedzą, co może być inspiracją dla autora książek. Była mile zaskoczona bardzo trafnymi odpowiedziami.

Dzieci zasugerowały, że autor powinien szukać inspiracji w wyobraźni, na spacerze, w otaczającym go świecie.

Prowadząca jak najbardziej zgodziła się z opinią dzieci przytaczając przykład kota, który ją odwiedził na Mazurach, a który później stał się bohaterem Jej książki. Kolejnym bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym źródłem inspiracji jest język polski, a w szczególności zabawa słowami.

Cała prelekcja miała charakter podróży po procesie twórczym autorów książek, a przeplatana była fragmentami opowiadań i wierszy napisanych przez Autorkę. Podkreśliła również rangę strony graficznej książek, która powinna tworzyć z treścią spójną całość.

Punktem kulminacyjnym spotkania było nagrodzenie dzieci biorących udział w konkursie na najlepszą ilustrację do książki: „Zbaranieć można”.

Laureatami konkursu zostali: Ala Czerniak – główna nagroda, oraz Zofia Nawrocka i Nikola Herbich.

Po rozstrzygnięciu konkursu przyszedł czas na wspólne zdjęcia z pisarką i autografy.

Spotkanie Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania Książka Dobra na Wszystko, realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Turku.

ArNo

Fotogaleria


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności