Dziś jest niedziela, 24.06.2018, imieniny Jana, Danuty
6° / 1018 hPa
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Z muzyką ludową przez pokolenia

Z muzyką ludową przez pokolenia

Z muzyką ludową przez pokolenia

W środowe popołudnie, 26 października, mieliśmy okazję już po raz kolejny uczestniczyć w corocznym święcie zadedykowanym muzyce ludowej. Miała bowiem miejsce już piąta edycja Festiwalu folkloru i twórczości artystycznej powiatu tureckiego.

Uczestnicy- zespoły z terenu całego powiatu spotkały się w gościnnych progach restauracji Hacjenda państwa Kubackich.

Uroczystość poprowadziły gimnazjalistki: Oliwia Dębińska i Kinga Kapusta, które podkreśliły, że głównym celem przedsięwzięcia jest, pielęgnowanie najcenniejszych wartości i tradycji folkloru przekazywanych współczesnym. Czynimy to przez szacunek dla przeszłych pokoleń i naszych przodków. Inicjatorzy imprezy – Stowarzyszenie Nadzieja oraz Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie – zgodnie uważają, że skoro ustnie przekazywana historia lokalna potrafiła zachować dla nas tak wspaniałe i interesujące szczegóły z naszej przeszłości, wstydem byłoby ją zaprzepaścić.

Po takim wprowadzeniu przyszedł czas na zabranie głosu przez pomysłodawczynie festiwalu: Krystynę Sobczak – prezesa Stowarzyszenia Nadzieja, oraz Małgorzatę Przygońską – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie. Przywitały one przybyłych gości: Wójta Gminy Malanów Sławomira Prentczyńskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Malanów Andrzeja Tomsa, Radną Powiatową Zofię Gruszczyńską, członków Stowarzyszenia Nadzieja, ale nad wyraz gorąco przywitały uczestników festiwalu wraz z ich opiekunami. Panie, nawiązując do wcześniejszych słów konferansjerek, podkreśliły, że takie spotkania są nie tylko świadectwem rodzimej kultury, ale również wspaniałą okazją, aby wywołać w młodym pokoleniu chęć utożsamiania się z naszą małą ojczyzną.

Na dowód tego, że krzewienie kultury ludowej jest nieobce młodym, niejako na rozgrzewkę zaśpiewały Nikola Stróż i Joanna Chrzęściewska znaną wszystkim piosenkę W zielonym gaju. Dziewczęta przygotowała do występu Anna Marciniak.

Występ młodzieży był tylko preludium i sygnałem do tego, że część artystyczną czas zacząć.

Jako pierwszy zaprezentował się zespół Alebabki z Dobrej, nad którym czuwa Halina Rutka wraz z instruktorem muzycznym Marleną Jesionek. Mieliśmy okazje wysłuchać utworów: Zachodzi słoneczko, Tańcuj, tańcuj, okręcaj oraz Kasia, Jaś i Władek.

Zespół Serenada z Centrum Kultury w Dobrej pod kierunkiem Małgorzaty Wacławek i instruktora muzycznego Aleksandry Gajewskiej wykonał 3 piosenki o chlebie.

Naszą Gminę i Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie reprezentowały Jarzębinki z Dziadowic. Zaprezentowały 3 utwory: Życie jest piękne, Matka, Banda.

Muzyczną wędrówkę kontynuował zespół Turkowianki pod opieką i przy akompaniamencie Radosława Darula grupa wykonała utwory: Co bez miłości wart jest świat, Twych słodkich ust i Harmonijka.

Smulsk reprezentował zespół Haliny Durkiewicz - Zgoda – z utworami: Zielony dzban, Stan panieński i Byłabym panienką.

Na deser imprezy zaprezentowała się miejscowa Tradycja w utworach: Dała mi matusia, Wysoki zameczek i Kukułeczka.

Po prezentacji zespołów głos zabrał wójt Sławomir Prentczyński. Z nieukrywaną satysfakcją „wywołał do tablicy” Janinę Pakułę – członkinię malanowskiej Tradycji, o której ogólnopolskim sukcesie głośno ostatnio na wielu forach. Otóż p. Janina zdobyła I miejsce w kategorii solistek na Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznym Ruchu Seniorów ARS 2016. Z rąk Wójta otrzymała dyplom, kwiaty, upominek oraz wiele ciepłych słów. Do gratulacji przyłączył się Andrzej Toms przewodniczący Rady Gminy i Małgorzata Przygońska. Serdeczne podziękowania popłynęły także pod adresem całego zespołu. Po gratulacjach Laureatka przeglądu zaprezentowała zwycięska piosenkę – Stulidupkę.

Podziękowania popłynęły również z ust radnej powiatowej Zofii Gruszczyńskiej, która odczytała list gratulacyjny od Starosty.

Po uczcie dla ucha przyszedł czas na kulinarną podróż po smakach naszych regionalnych potraw.

By tradycji stało się zadość, wspólne śpiewy i tańce trwały do późnego popołudnia. Zapewnienia uczestników biesiady świadczą, że chętnie spotkaliby się w tym samym gronie również za rok.

Zatem – do zobaczenia!

Festiwal współfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Turku.

 

                                                                                                                            Artur Nowicki

GALERIA

 


Pozostałe aktualności