Dziś jest piątek, 03.07.2020, imieniny Anatola, Jacka
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » VII Plener Malarski "Malowniczy Malanów"

VII Plener Malarski "Malowniczy Malanów"

VII Plener Malarski "Malowniczy Malanów"

To już siódmy raz, kiedy miłośnicy sztuki malarskiej mogli rozwijać swoje umiejętności w otoczeniu pięknej przyrody gminy Malanów. W ostatni weekend czerwca odbył się VII Plener Malarski „Malowniczy Malanów” w ramach projektu „Ze sztuką przez pokolenia”, którego organizatorem było stowarzyszenie Nadzieja, a współorganizatorami Centrum Kultury i Sztuki, Gminna Biblioteka Publiczna i Gimnazjum w Malanowie.

Tym razem gościliśmy w urokliwej scenerii wsi Miłaczew (Potaźnia). Zielone otoczenie kwitnącej roślinności oraz piękna czerwcowa pogoda, były inspiracją uczestników pleneru, którzy po przybyciu na miejsce zorganizowali swoje warsztaty pracy i rozpoczęli malowanie. Sielski krajobraz był motywem przewodnim tworzonych obrazów. W plenerze uczestniczył nasz gość – Romana Choinka z rodziną, którego rady w trakcie malowania były nieocenioną pomocą dla uczestników. Dzieci i młodzież pracowały pod okiem nauczycieli plastyki. Dobrą tradycją pleneru staje się już malowanie rodzinne .  Wszyscy uczestnicy oprócz wspólnej pracy mogli dzielić się swoim malarskim doświadczeniem oraz toczyć twórcze rozmowy o sztuce.

Dużą  inspiracją dla malarzy były piękne pawie, które zachwycały swoimi barwami. Dzięki uprzejmości państwa Ambroziaków, młodzi artyści mogli ożywić swoje obrazy wprowadzając różne zwierzęta: konie, cielęta, czy kozy. W tym roku plener malarski cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców gminy Malanów, Władysławów, Przykona, Turek, Ceków, a także gości z Kalisza.

W niedzielę, 30 lipca w Gimnazjum w Malanowie zorganizowana została wystawa prac malarskich uczestników pleneru. Młodzi malarze zaprezentowali swoje obrazy, opowiadając o odczuciach i wizji jakie towarzyszyły przy ich tworzeniu. Podziękowania za udział wręczył uczestnikom przewodniczący Rady Gminy – Pan Ireneusz Augustyniak, aystawę poprowadziły Małgorzata Przygońska – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie oraz Krystyna Sobczak – prezes Stowarzyszenia Nadzieja w Malanowie. Okazją do rozmów o pracach i zebrania planów na rok następny by poczęstunek oraz ognisko zorganizowane na zakończenie VII Pleneru Malarskiego „Malowniczy Malanów".

Relacja fotograficzna dostępna w galerii.

Julita Kozłowska

 


Pliki do pobrania


Pozostałe aktualności