Dziś jest poniedziałek, 20.01.2020, imieniny Fabiana, Sebastiana
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Tydzień Bibliotek 2019

Tydzień Bibliotek 2019

Tydzień Bibliotek 2019

#biblioteka to hasło XVI edycji Tygodnia Bibliotek. Za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy. Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość. Marka „biblioteka” jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami [źródło: sbp.pl].

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie działania promujące czytelnictwo skupiła w tym roku na akcjach skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym. Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy teatrzykiem dla dzieci pt. „Łakocie Jasia i Małgosi”. Baśń znana i lubiana w nowej odsłonie promującej zdrowe odżywianie. Gościliśmy wszystkich przedszkolaków z Gminnego Przedszkola w Malanowie oraz z oddziałów w Dziadowicach i Miłaczewie. Ciekawa gra aktorska przeplatana zabawami ruchowymi wzbudziła w dzieciach ogromną radość. Głośne wybuchy śmiechu słychać było poza murami centrum kultury.

Teatrzyk to nie koniec atrakcji przygotowanych dla dzieci. Naszą bibliotekę odwiedziły kolejne grupy przedszkolaków, które zapoznawały się z zasadami wypożyczania książek i zbiorami bibliotecznymi. Na uznanie zasługuje fakt, że niemal wszystkie przedszkolaki wiedzą jak właściwie obchodzić się z książką. Po oprowadzaniu po bibliotece dzieci uczestniczyły w grach i zabawach związanych z bajkami. Konkurs kulinarny to zadanie, w którym każdy przedszkolak z zawiązanymi oczami, wyłącznie przy użyciu zmysłu smaku, miał za zadanie rozpoznać produkt spożywczy. Zadaniem całej grupy było podanie tytuły bajki, w której występuje dany produkt np. jabłko – „Królewna Śnieżka”, miód – „Kubuś Puchatek”. Inne produkty to groch – fasola, pierniczki, owsianka oraz dżem jagodowy. Dzieci nie miały problemu z rozpoznaniem bajek, co świadczy o tym, że znają i czytają literaturę dziecięcą. Inne zadanie przedszkolaków polegało na odgadnięciu z jakiej bajki pochodzi wyświetlony obrazek. Nasi goście bezbłędnie sobie z tym radzili. Wykazali się również znajomością imion pewnych niebieskich stworków zbierających smerfojagody. Za wykonanie wszystkich zadań zostali odznaczeni naklejką „przyjaciela biblioteki”. Na zakończenie dzieci poznały bajkę zaprezentowana za pomocą teatrzyku kamishibai „Królowa pszczół”, w której oczywiście pojawia się miód – jedna z zagadek kulinarnych.

Bardzo dziękujemy za odwiedziny wszystkim grupom. Biblioteka otwarta jest cały czas, nie tylko w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek. Zapraszamy do odwiedzin wszystkich obecnych i przyszłych czytelników, dla każdego znajdziemy coś ciekawego w naszych zbiorach bibliotecznych.

ASo

FOTOGALERIA


Pozostałe aktualności