Dziś jest poniedziałek, 27.05.2019, imieniny Jana, Juliusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Pingwiny – przyjaciele mroźnej krainy

Pingwiny – przyjaciele mroźnej krainy

Pingwiny – przyjaciele mroźnej krainy

Antarktyda, czyli kraina wiecznego śniegu i jej mieszkańcy, czyli pingwiny były tematem spotkania edukacyjnego, które odbyło się 14 marca w IX grupie gminnego przedszkola. Pingwiny to szczególne zwierzęta, na pozór niezgrabne na lądzie, a wodzie mistrzowie pływania i nurkowania. Szczegółowo życie tych osobników opisała Alina Centkiewicz, której 11 marca przypadła 25 rocznica śmierci. Celem takich zajęć jest rozbudzenie przede wszystkim zamiłowań czytelniczych, ale także poznanie życia na Antarktydzie, rozwijanie efektywnego współdziałania w zespole, poznanie nowych, ciekawych technik plastycznych oraz nauka poprzez zabawę.

            Spotkanie rozpoczęła prezentacja dotycząca wyglądu i życia nielotów. Dzieci patrząc na maskotkę pingwina mogły szczegółowo opisać jak wygląda, jak zbudowane są jego skrzydła, do czego służy ogon, jak sobie radzą w tak surowym klimacie, w jaki sposób rodzice dbają o pisklę i dzielą się opieką nad wychowaniem. Ciekawostka dotycząca życia tych szczególnych ptaków to wybór partnerki – jako jedne z nielicznych zwierząt dobierają jednego partnera i są mu wierni do końca życia. Wyjątkowe, godne podziwu i naśladowania. Po krótkiej teorii przyszedł czas na zabawę ruchowo – taneczną. W rytmach muzyki przedszkolaki pląsały i saneczkowały na brzuchu jak pingwiny. Ta część spotkania przyniosła dzieciom mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń, choć pląsy w stylu pingwina nie były wbrew pozorom takie proste. Kolejne zadanie maluchów to konkurencja zręcznościowa, polegająca na złowieniu jak największej liczby rybek. Pomimo, iż dzieci zapewniały, że nigdy ryb nie łowiły, to okazały się świetnymi rybakami, choć minimalnie dziewczynki okazały się lepsze w tej konkurencji. Czas relaksu i odpoczynku dzieci odnalazły wykonując pracę plastyczną, oczywiście pingwinki, które prezentowały się idealnie, jak żywe. Na zakończenie każde dziecko mogło zrobić sobie zdjęcie, wcielając się w pingwina.

            Temat niewątpliwie jest wart rozpropagowania, dlatego biblioteka przeprowadzi cykl zajęć na temat tych ptaków, ich życia i ochrony. Dzięki dobrej zabawie dzieci zapamiętały dużo faktów z życia tych nielotów. Przedszkolaki przez cały czas były skupione i zainteresowane tematem. Dziękujemy za entuzjastyczne przyjęcie.

                                                                                                                   Joanna Adamczyk

GALERIA ZDJĘĆ


Pozostałe aktualności