Dziś jest sobota, 20.07.2019, imieniny Czesława, Hieronima
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Ocalić od zapomnienia polskie pieśni hymniczne

Ocalić od zapomnienia polskie pieśni hymniczne

Ocalić od zapomnienia polskie pieśni hymniczne

Na przestrzeni wieków można było zaobserwować różne postawy wobec patriotyzmu. Najbardziej znamienna i widoczna była taka postawa w czasach trudnych dla narodu polskiego – Polacy okazywali szacunek i miłość do ojczyzny poprzez udział w walkach zbrojnych. Bohaterstwo starszego pokolenia, które walczyło z karabinem na ramieniu w słusznej sprawie niewątpliwie zasługuje na szacunek i podziw. Obecnie, kiedy Polska cieszy się suwerennością i niepodległością taki patriotyzm ustąpił miejsca nowym formom uzewnętrzniania swojej postawy wobec ojczyzny. Młodzi ludzie nie muszą przelewać krwi za niepodległość kraju, jednak naszym obowiązkiem jest kontynuować pamięć o dokonaniach naszych przodków. W tym roku okazja ku temu jest szczególna – 100 –lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Skarbnicą wiedzy niosącą bogaty bagaż doświadczeń naszych przodków są pieśni patriotyczne. Towarzyszą one w chwilach radosnych, podczas różnego rodzaju uroczystości, ale także w momentach dramatycznych niosąc pokrzepienie serc i ukojenie bólu. Pieśni przekazywane z pokolenia na pokolenie są świadectwem naszej polskiej historii a także sprawdzianem tożsamości narodowej obywateli. Polska pieśń jednoczyła i umacniała rodziny, stawała się zawołaniem bojowym, dodając sił żołnierzom oraz rozpalała miłość do Ojczyzny. Jak bardzo ważne znaczenie ma pieśń można odpowiedzieć przywołując cytat z Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza: Płomień rozgryzie malowane dzieje Skarby spustoszą złodzieje, Pieśń ujdzie cało.

Chcąc utrwalić i ocalić od zapomnienia polskie pieśni Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie zorganizowały 11 maja 2018 roku czytanie pieśni hymnicznych i patriotycznych. Kanon polskich pieśni jest bardzo bogaty, jednak na tej uroczystości został wybrany zbiór pieśni wszystkim znany i często śpiewany. Gminne czytanie zaszczyciły swoją obecnością władze Gminy Malanów, dyrektorzy szkół, zespoły ludowe Jarzębinki i Tradycja, uczniowie Szkoły Podstawowej w Malanowie oraz osoby zainteresowane. Czytanie rozpoczęło odczytanie najstarszej pieśni religijnej Bogurodzicy w wykonaniu Mirosława Mękarskiego - sekretarza Gminy Malanów. Hymn do miłości Ojczyzny przedstawiła Krystyna Sobczak – wice dyrektor Szkoły Podstawowej w Malanowie, pieśń Boże, coś Polskę usłyszeliśmy w wykonaniu Zofii Banasiak członkini zespołu Tradycja. Warszawianka 1831 zaprezentowała Marzanna Szczap skarbnik Gminy Malanów. Popularną pieśń maryjną Z dawna Polski Tyś Królową odczytała Beata Górska - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Miłaczewie. Pieśń hymniczną Rotę przedstawiła Iwona Krajewska - dyrektor Szkoły Podstawowej w Kotwasicach. Witaj, majowa jutrzenko zabrzmiała w wykonaniu Renaty Bińkowskiej – dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziadowicach. Pieśń I Brygady Legionów Polskich usłyszeliśmy w wykonaniu Andrzeja Tomsa – przewodniczącego Rady Gminy Malanów. Czerwone maki na Monte Casino zaprezentowała Bogusława Nowicka - emerytowany nauczyciel. Pieśń Żeby Polska była Polską zabrzmiała w wykonaniu Marka Nowickiego - dyrektora Szkoły Podstawowej w Malanowie. Wiersz Nasza mała ojczyzna opiewający historię naszej gminy przedstawiła Małgorzata Przygońska – dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie. Na zakończenie zabrzmiały słowa Pieśni Legionów Polskich we Włoszech w wykonaniu Sławomira Prentczyńskiego - wójta Gminy Malanów. Zwieńczeniem uroczystości było odśpiewanie hymnu państwowego w wykonaniu zespołów Jarzębinki i Tradycja. Słowa uznania kierujemy pod adresem młodzieży, która z uwagą i skupieniem uczestniczyła w spotkaniu. Świadczy to nie tylko o dobrym wychowaniu, ale również o potrzebie kontaktu z taką formą przekazu treści patriotycznych. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie składa podziękowania wszystkim osobom czytającym pieśni za zaangażowanie i udział w uroczystości.

                                                                                                                   Joanna Adamczyk

 Poniżej autorski wiersz o naszej gminie

 

Nasza mała Ojczyzna

Jest w sercu Polski mały skrawek ziemi    

W bulli papieża już o nim wspomnieli

Malanów -tej ziemi nazwę nazwano

Od malin lub Malanowitów- tego nie zbadano

 

Jest skrawek ziemi, lasami przepasany  

Gdzie ludzie uśmiechnięci lecz zapracowani

Chociaż historia tu nie jest bogata

To trochę się działo przez długie lata

 

Jest dąb stary co szumi konarami

Do starej sosny szepcze opowieściami

Chwali się, że sam Mieszko dał mu życie

Ale przecież w tę historię nie uwierzycie

 

Dąb stary wiele historii opowiada

Jak szlak bursztynowy kupców nad Bałtyk prowadzał

Jak wojska napoleońskie na wschód maszerowały

Niosąc nadzieję na dobre zmiany

 

Wojennych dużo też zna opowieści

Wiele widział ludzkich łez i tragedii

Niechaj ten dąb stary czuwa nad nami

I kolejne pokolenia raczy pięknymi historiami

Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności