Dziś jest wtorek, 15.10.2019, imieniny Jadwigi, Teresy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Noc detektywów z Krzysztofem Petkiem

Noc detektywów z Krzysztofem Petkiem

Noc detektywów z Krzysztofem Petkiem

Noc detektywów

Dzień 13.10.2018 r. na długo pozostanie w pamięci uczestników „Nocy detektywów” zorganizowanej przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Malanowie. Mieszkańcy tej miejscowości mogli być zdziwieni widokiem kilkuosobowych grup młodzieży przemieszczających się późnym wieczorem w poszukiwaniu kolejnych wskazówek mających pomóc odnaleźć miejsce ukrycia tajnych dokumentów szpiegowskich. Emocjonujący wieczór zaczął się spotkaniem autorskim ze sprawcą zamieszania – Krzysztofem Petkiem – pisarzem, reportażystą, podróżnikiem, organizatorem wypraw, szkól przetrwania oraz propagatorem akcji czytelniczych. Pan Krzysztof, zebranej w świetlicy wiejskie w Malanowie młodzieży, opowiadał o podróżach które odbył. Za pomocą pokazu slajdów oraz barwnych opowieści, przeprowadził słuchaczy przez Rumunię, Amazonię, Czarnobyl, Syberię. Swoje słowa przeplatał zabawnymi anegdotami, faktami historycznymi i geograficznymi oraz dygresjami literackimi czy społecznymi.

Kolejnym punktem spotkania był pokaz sztuki samoobrony. Podróżnik demonstrował jak można, przy minimalnym wykorzystaniu siły, uwolnić się od napastnika. Jak trzymać ręce oraz ustawiać stopy aby zwiększyć swoje szanse na odparcie ataku. Młodzież pod czujnym okiem pana Krzysztofa ochoczo ćwiczyła pokazane triki. Następnie pisarz omówił sztukę kamuflażu stosowaną w warunkach słabego oświetlenia, nauczył jak się skradać aby nie zostać usłyszanym oraz zauważonym. Przekazane umiejętności pan Krzysztof sprawdził w praktyce, przez zainscenizowanie akcji szpiegowskiej z udziałem młodzieży.

39 uczestników „Nocy Detektywów” podzieliło się na 7 grup. Przed rozpoczęciem najbardziej wyczekiwanej części spotkania czyli poszukiwania zaginionych dokumentów szpiegowskich, młodzież uzupełniła zapasy energii solidną porcją pizzy oraz ciepłym napojem. Tak pokrzepieni wyruszyli w teren uzbrojeni w pierwsze wskazówki. Ich zadanie polegało na poszukiwaniu kodów ukrytych w różnych częściach Malanowa, przekazaniu ich telefonicznie do centrali aby uzyskać kolejne podpowiedzi. Poszukiwania przeplatane były zadaniami specjalnymi jak otwarcie walizki po odgadnięciu prawidłowego kodu. Niewątpliwie dużą frajdą była przejażdżka autem terenowym po żwirowni i wykonanie jednego z zadań specjalnych polegajacego na strzelaniu do puszek pistoletem wiatrowym. Poszukiwania terenowe młodych detektywów zakończyły się o umówionej godzinie jaką była 2 w nocy w świetlicy wiejskiej. Tam młodzież dostawała określone kwoty za każdy odnaleziony kod. Te pieniądze pozwoliły poszukiwaczom na licytację wskazówek, ułatwiających zlokalizowanie poszukiwanego tej nocy dokumentu szpiegowskiego. Zwyciężyła drużyna w składzie: Zofia Cyls, Tobiasz Jarek, Wiktoria Pyzik, Zofia Stawicka, Marika Kujawa pod dowództwem Małgorzaty Chrzęsciewskiej. Gratulacje dla nich. Ale także dla pozostałych uczestników za wytrwałość, pomysłowość, chęć działania.

Do zobaczenia za rok.

Akcja „Noc Detektywów” została zrealizowana dzięki środkom finansowym z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Anna Sobczak

Fotogaleria


Pozostałe aktualności