Dziś jest piątek, 03.07.2020, imieniny Anatola, Jacka
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Noc Agentów z Krzysztofem Petkiem

Noc Agentów z Krzysztofem Petkiem

Noc Agentów z Krzysztofem Petkiem

Dnia 18 października 2019 miała miejsce noc nastoletnich agentów zorganizowana przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Malanowie we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Młodzież malanowska po raz kolejny uczestniczyła w grze terenowej stworzonej na wzór przygód młodych bohaterów z powieści Krzysztofa Petka.

Noc Agentów rozpoczęła się o godzinie 18 w Świetlicy Wiejskiej w Malanowie spotkaniem z Krzysztofem Petkiem, autorem powieści sensacyjno-przygodowych, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania. Uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został w drugiej klasie liceum. Ukończył studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską. Krzysztof Petek jest autorem serii książek przygodowych dla młodzieży: Porachunki z Przygodą, Operacja Hydra czy Czarny Kufer dostępnych w naszej bibliotece. Na spotkaniu autorskim z młodzieżą malanowską opowiadał o swoich podróżach, przygodach, metodach survivalowych, promował zdrowy tryb życia bez używek a z duża doza aktywności fizycznej. Namawiał także do czytania książek jako źródła wszechstronnej wiedzy oraz nauki języków. Spotkanie autorskie zakończyło się szkoleniem w dziedzinie samoobrony. Pan Krzysztof prezentował chwyty wywodzące się z różnych sztuk walki i wraz z młodzieżą trenował ich zastosowanie.

Kolejna, chyba najważniejsza dla młodzieży część spotkania, to gra terenowa oparta na kanwie powstającej właśnie powieści pisarza. Zanim agenci wyruszyli w teren wzmocnili swoje siły pizzą oraz ciepłym napojem. 39 uczestników Nocy Agentów podzieliło się na 5 grup. Każda grupa miała swojego dorosłego opiekuna, pod pieczą którego rozwiązywała przygotowane zagadki. Uczestnicy wydarzenia wcielili się w role młodych agentów, zadaniem których było odnalezienie bardzo cennych spinek do mankietów. Każda grupa musiała odnaleźć pięć miejsc ukrycia kopert ze wskazówkami do odszukania wyjątkowych spinek. Jak to często bywa w przypadku zadań dla agentów wskazówki były zaszyfrowane. Młodzież musiała poradzić sobie z zagadkami w języku angielskim, rosyjskim, pisanymi alfabetem morse’a a także wytyczyć miejsce ukrycia koperty za pomocą współrzędnych geograficznych. Dodatkowe zadanie polegało na odnalezieniu tajemniczego agenta, który ukrywał się w zaznaczonym na mapie terenie w określonym czasie. Nie było to proste ponieważ prawdziwy agent widzi i słyszy wszystko ale nikt go nie widzi i nie słyszy. Kulminacyjny moment Nocy Agentów nastąpił w chwili, gdy nastoletni agenci znaleźli się przed pomieszczeniem, w którym ukryte były spinki. Jedna grupa miała klucz do pomieszczenia, a druga rozszyfrowała kod dostępu. Tak oto wspólnymi siłami udało się odnaleźć zaginione spinki do mankietów.

Noc Agentów zakończyła się w siedzibie CKiBP. Młodzież po zmaganiach w terenie odpoczywała na sali, część uczestników zmorzył sen, zdecydowana większość jednak spędziła resztę nocy słuchając muzyki, grając w gry towarzyskie, rozmawiając. Był to czas zacieśniania więzi koleżeńskich, umacniania przyjaźni, ale także ponownego przeżywania przygód minionej nocy. Jeśli ktoś czuje niedosyt po Nocy Agentów, zapraszamy do biblioteki, aby przeżywać przygody wraz z bohaterami książek Krzysztofa Petka.

Organizatorzy pragną podziękować wolontariuszom, którzy pomogli w organizacji Nocy Agentów, a byli to Oskar Galas, Kamil Banaszewski, Maria Stawicka, Jakub Bochyński i Wiktoria Cecot. Dziękujemy również Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie finansowe.

Anna Sobczak

FOTORELACJA


Pozostałe aktualności