Dziś jest wtorek, 07.07.2020, imieniny Estery, Metodego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Najpopularniejsze książki w 2018 roku

Najpopularniejsze książki w 2018 roku

Najpopularniejsze książki w 2018 roku

Wielu z nas uważa zmianę daty z 31 grudnia na 1 stycznia za symboliczny, niemal magiczny moment. Większość robi podsumowanie mijającego roku, rozlicza swoje postanowienia i plany sprzed 12 miesięcy. Mam nadzieję, że znalazły się wśród nich aktywności związane z czytelnictwem. Wspaniale wpisuje się w ten prąd internetowa akcja „Przeczytam 52 książki w rok”. Dlaczego 52? Mądre głowy wyliczyły, że nawet najbardziej zabiegani ludzie znajdą czas na przeczytanie jednej książki tygodniowo, czyli 52 książek w roku. Trzeba tylko postawić sobie cel i konsekwentnie dążyć do wykonania. Wystarczy 30 minut dziennie poświecić lekturze aby wykonać roczny plan. O oczywistych korzyściach płynących z czytania chyba nie muszę pisać? Nadmienię tylko o samorozwoju, zachowaniu umysłu w świetnej kondycji, znalezieniu chwili na relaks, pobyciu sam na sam z własnymi myślami. Zachęcam do włączenia w postanowienia noworoczne na 2019 rok punktu pod tytułem „Przeczytam 52 książki w rok”.

Koniec roku to również czas podsumowań działalności bibliotecznej. W 2018 r. w bibliotece zarejestrowano 838 czytelników, udostępniono 17565 książek na zewnątrz i 710 na miejscu, udzielono 384 informację, udostępniono 253 czasopism, a z Internetu skorzystały 894 osoby. Łącznie bibliotekę odwiedziło 9826 osób. Najbardziej aktywną czytelniczką jest p. Agnieszka, która na swoim koncie ma aż 170 wypożyczeń.

Interesująco prezentuje się również zestawienie najbardziej poczytnych materiałów. Pomijając lektury szkolne i literaturę dziecięcą, zdecydowanie króluje literatura piękna polska, 8 pierwszych miejsc zajmują powieści obyczajowe polskich autorek, dopiero 9 pozycja to powieść amerykańska.

 

10 najczęściej wypożyczanych tytułów literatury pięknej dla dorosłych:

  1. Bądź przy mnie zawsze Agata Przybyłek

Pełna wzruszeń historia o miłości, wyborach i o tym, że czasem, żeby mówić o sobie „my”, nie wystarczy tylko się kochać. Laura, świeżo upieczona absolwentka psychologii, poznaje chłopaka ze wsi. Alek prowadzi odziedziczone po rodzicach gospodarstwo rolne. Choć pochodzą z dwóch różnych światów, wzajemna sympatia bardzo szybko przeradza się w głębsze uczucie. Róża, urocza starsza pani, po latach emigracji powraca do ojczyzny. Z braku innej możliwości zatrzymuje się w domu u nieznajomej rodziny. Chociaż Róża nie znajduje porozumienia z właścicielką, jej wielką sympatię zyskuje nastoletni syn kobiety. Rodząca się między nimi nić porozumienia sprawia, że staruszka postanawia pierwszy raz w życiu opowiedzieć komuś swoją historię.

  1. Ósmy cud świata Magdalena Witkiewicz

Kilka romantycznych chwil, przeżytych w czasie urlopu w Azji, budzi w Annie, trzydziestokilkuletniej singielce, dawno uśpione uczucia. Kobieta podejmuje decyzję, która na zawsze może zaważyć na życiu kilku osób. Jednak szczęście, będące pozornie w zasięgu jej ręki, rozsypuje się nagle niczym domek z kart. Ósmy cud świata to opowieść o tym, że czasami trzeba zbłądzić w ciemnym lesie, by wreszcie znaleźć się na rozświetlonej polanie.

  1. Łąki kwitnące purpurą Edyta Świątek

Dynamicznie wzrastająca najmłodsza dzielnica Krakowa ciągle jeszcze przypomina miasto rodem z dzikiego zachodu. Pomiędzy nowymi domami, przeludnionymi barakami i terenami budowlanymi kwitnie hazard, a sprawiedliwość bywa wymierzana na własną rękę. Za dnia wznoszone są domy, kina, szpital oraz szkoły, natomiast nocami w mrocznych zaułkach czają się przestępcy oraz prostytutki. Oto Nowa Huta lat 50. – siedlisko socrealistycznego absurdu, w którym rozrastająca się rodzina Szymczaków poszukuje swojego miejsca w świecie.

  1. Konkurs na żonę Beata Majewska

Młody prawnik z Krakowa, Hugo Hajdukiewicz, planuje jak najszybciej zmienić stan cywilny. Założenie rodziny przed trzydziestymi urodzinami to warunek narzucony mu w testamencie przez wuja. W poszukiwaniu idealnej kandydatki pomysłowy biznesmen wprowadza w życie plan „Żona”. Wkrótce poznaje młodziutką, nieśmiałą studentkę. Niedomyślająca się niczego dziewczyna szybko ulega urokowi przystojnego mężczyzny. Jednak misternie przygotowany plan matrymonialny niespodziewanie wymyka się spod kontroli…

  1. Cień burzowych chmur Edyta Świątek

Cień burzowych chmur to pierwszy tom pięcioczęściowej sagi Spacer Aleją Róż, traktującej o losach rodziny Szymczaków. To epicka opowieść mocno osadzona na płaszczyźnie społeczno-obyczajowej. Jest rok 1949. W małopolskiej wsi Pawlice zamieszkują zamożni gospodarze. Pomiędzy głową rodziny, Bronisławem, a Bartłomiejem Marczykiem, bratem wysoko postawionego funkcjonariusza UB, dochodzi do konfliktu. Marczyk poprzysięga zemstę. Na skutek reformy rolnej Szymczakowie tracą gospodarstwo będące owocem pracy kilku pokoleń. Z braku perspektyw Bronek postanawia szukać szczęścia w świecie. Porzuca dotychczasowe życie rolnika i podejmuje pracę przy budowie Nowej Huty. Po pewnym czasie dołącza do niego młodsza siostra Julia, uciekająca przed nienawiścią Marczyka.

  1. Cuda i cudeńka Agnieszka Olejnik

W małym, sennym miasteczku tylko na pozór niewiele się dzieje. Nieprzewidziane okoliczności sprawiają, że Lena, dziewczyna pełna marzeń i wiary w przyszłość, zostaje nową lokatorką starej kamienicy. Wśród jej nowych przyjaciół jest Francesca, ekscentryczna Włoszka po przejściach, która prowadzi mały sklepik z cudeńkami. Lena, która uwielbia zmiany, dołącza do niej. Zaczyna również korespondować z tajemniczym Borysem, właścicielem mieszkania na strychu, który skrywa bolesną tajemnicę. Dzięki świątecznej wymianie pyszności, mieszkańcy kamienicy lepiej poznają siebie i swoje sekrety.

 

     7. Sezon na szczęście Roma Fiszer

Czasem wymarzone gwiazdki spadają z nieba. Warto się nimi dzielić, bo darowane szczęście wraca z nawiązką. Opowieść o trzech kobietach, które wygrały losy na loterii życia. Anna, Kaśka i Eliza zarzuciły w „Iskierce” kotwicę – dobiły do portu, który stał się ich nowym domem. Na Kaszubach znalazły swoich mężczyzn i wraz z nimi nadają wyczekanym miłościom pożądany kształt. Wzgórze pełne słońca, na którym zamieszkały, nieustannie dodaje im sił. Zdarzające się niepowodzenia już ich nie załamują, lecz mobilizują do walki. Ich dobro oraz optymizm są zaraźliwe, więc dokoła gromadzą liczne towarzystwo. „Iskierka” tętni życiem jak nigdy dotąd!

 

  1. Aleja siódmego anioła Renata Kosin

Julia nie ma żadnych marzeń, ponieważ jest przekonana, że nie zasługuje na ich spełnienie. Prawie cały swój świat zamknęła w czterech ścianach maleńkiego mieszkania na jedenastym piętrze wieżowca, jak w szklanej śniegowej kuli. Jednak pewnego dnia coś się zmienia. Granice uporządkowanego świata Julii zaczynają kruszeć i pękać, gdy ze starego sekretarzyka odnalezionego na zapleczu pewnego sklepu wypada list napisany przed laty przez kilkuletniego chłopca. List zawierający niezwykłą prośbę. Julia postanawia sprawdzić, czy zapisane w nim marzenie spełniło się. Dzięki temu odkrywa tajemnicę, nad którą czuwa siedem wyjątkowych aniołów.

      9. Ugly Love Coollen Hoover

Kiedy Tate, początkująca pielęgniarka, wprowadza się do mieszkania swojego brata, nie spodziewa się tak gwałtownych zmian w życiu. Wszystko przez przystojnego pilota Milesa Archera. Miles ustala tylko jedną regułę ich związku: nie pytaj o przeszłość i nie oczekuj przyszłości. Gdy ta sytuacja staje się nie do wytrzymania i prowokuje do pytań, ożywają jego dramatyczne wspomnienia. Tej powieści się nie czyta, tylko przeżywa – całą sobą, sercem i duszą, a po zakończeniu nic już nie jest takie samo.

    10. Kiedyś Cię odnajdę Małgorzata Rogala

Weronika w wieku dziewiętnastu lat przeżyła koszmar – jej matka została brutalnie zgwałcona i zamordowana we własnym mieszkaniu. Sprawcy nigdy nie odnaleziono, a policja umorzyła sprawę. Dziesięć lat później historia się powtarza – Olga, najlepsza przyjaciółka Weronik również ginie w podobnych okolicznościach. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policjant z wydziału zabójstw, Szymon Pawelec. Weronika, zaniepokojona brakiem postępów, postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Weronika zatrudnia się w szkole, w której przed śmiercią Olga piastowała stanowisko pedagoga. Aby rozwiązać tajemnicę, dziewczyna będzie musiała podjąć współpracę z Szymonem.

           

10 najczęściej wypożyczanych tytułów literatury pięknej dla dzieci:

Najczęściej czytane przez dzieci

    1. Poznaję Polskę Elżbieta Wójcik

    2. Franklin i komputer Brenda Clark

    3. Akcja na morzu - Strażak Sam Michał Brodnicki

    4. Witaminowe przyjęcie Anita Głowińska

    5. Rodzinne wyścigi Neville Astley i Mark Baker

    6. Miś Remis i nocne strachy Denis Chabot. d'aura Pascale Vedre

    7. Zostaję z opiekunką Valentina Mazzola

    8. Zosia idzie do dentysty Susa Hammerle

    9. Straż Krzysztof Kiełbasiński

    10. Zabawy Reksia Maria Szarf

 

 

Anna Sobczak


Pozostałe aktualności