Dziś jest czwartek, 19.09.2019, imieniny Januarego, Konstancji
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Jak to jest być żołnierzem?

Jak to jest być żołnierzem?

Jak to jest być żołnierzem?

Dnia 12.12.2018 roku Centrum Kultury i Biblioteki Publiczna w Malanowie zorganizowało dla uczniów klas 0, I, II oraz III w Szkole Podstawowej w Dziadowicach spotkanie z żołnierzem Wojska Polskiego szeregowym Jarosławem Szczecińskim. Opowiedział on o trudach żołnierskiego życia, codzienności w koszarach, blaskach i cieniach bycia mundurowym. Zafascynowane dzieci słuchały z uwagą o tym, jak wygląda dzień żołnierza. Szeregowy Jarosław opowiedział o podziale wojsk na: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej oraz cechach charakterystycznych danego rodzaju wojsk. Szczególne zainteresowanie wzbudziły kolory i rodzaje nakryć głowy: furażerka, beret a także hełm. Gość zaprezentował oprzyrządowanie żołnierskie: kamizelkę taktyczną, maskę przeciwgazową, nakrycia głowy, oraz broń. Były to repliki broni, wiernie odwzorowane ale w pełni bezpieczne, znajdujące się w prywatnej kolekcji zaproszonego. Ogromną frajdę sprawiła dzieciom i gronu pedagogicznemu możliwość dotknięcia i przymierzenia ekwipunku żołnierskiego. Każdy mógł sprawdzić, jak ciężki jest karabin czy hełm, jak to jest mieć założoną maskę przeciwgazową lub kamizelkę, albo jak wyglądają prawdziwe łuski po nabojach.

- Pełen ekwipunek żołnierza idącego na zajęcia polowe waży w przybliżeniu 35 kilogramów plus plecak z pełnym wyposażeniem ponad 40 kilogramów – jako ciekawostkę powiedział szeregowy Jarosław. Wykonywanie jakichkolwiek czynności z takim obciążeniem wydaje się niemożliwością dla zwykłego obywatela. Dlatego żołnierz musi być sprawny fizycznie, na co zwrócił uwagę szeregowy namawiając dzieci do aktywnego brania udziału w zajęciach wychowania fizycznego oraz dbania o zdrowie. Spotkanie zakończyło się chóralnym podziękowaniem w wykonaniu dzieci oraz wręczeniem upominku dla pana Jarosława za poświęcony czas i interesującą prezentację.

Po spotkaniu z dziećmi żołnierz został zaproszony na rozmowę z uczniami klasy VII. To spotkanie miało na celu przybliżenie młodzieży zawodu żołnierza pod kątem wyboru drogi zawodowej przyszłych absolwentów szkoły podstawowej. Aby zostać zawodowym żołnierzem, trzeba zadbać o wiele rzeczy dużo wcześniej. Należy pamiętać o dbałości o zdrowie i sprawność fizyczną oraz konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem prawa. Każde przewinienie zostaje odnotowane i pozostaje ślad w aktach, co może mieć wpływ na ewentualną karierę w służbach mundurowych. Młodzież dowiedziała się także o zaletach wykonywania zawodu żołnierza. Szeregowy Jarosław cierpliwie odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież i zachęcał do wyboru drogi zawodowej związanej z wojskiem.

Po spotkaniach z uczniami Szkoły Podstawowej w Dziadowicach szeregowy Jarosław udał się do filii Gminnego Przedszkola w Dziadowicach. Dzieci z odrobiną przestrachu ale i ogromnym zaciekawieniem wysłuchały informacji o zawodzie żołnierza. Z blaskiem w oczach przyglądały się ekwipunkowi jaki zaprezentował. Największą radość sprawiła im możliwość przymierzenia hełmu, furażerki i beretu oraz możliwość przyjrzenia się z bliska i dotknięcia prawdziwych łusek po nabojach. Dzieci miały wiele pytań, na które ciekawie i szczegółowo odpowiadał gość. W ramach wdzięczności za przybycie otrzymał upominek oraz serdeczne podziękowania od dzieci i przedszkolanek.

Anna Sobczak

GALERIA ZDJĘĆ

 


Pozostałe aktualności