Dziś jest poniedziałek, 19.11.2018, imieniny Elżbiety, Seweryny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Gminno-Parafialne Dożynki w Targówce

Gminno-Parafialne Dożynki w Targówce

Gminno-Parafialne Dożynki w Targówce

Od wieków ceremoniał zakończenia zbiorów dorocznych plonów zapisywał się w polskiej literaturze, malarstwie, obrzędach ludowych. Dożynki to ukoronowanie całorocznej, ciężkiej pracy rolnika, święto, będące dziękczynieniem za zebrane plony.

Tradycja ta głęboko zakorzeniona jest w naszym środowisku. W tym roku gospodarzem Gminno-Parafialnych Dożynek było sołectwo Targówka. Mimo przeciwności losu (zerwany dach ze strażnicy OSP) związanych z nawałnicami, które dotknęły również naszą gminę, gospodarze dzięki swojej determinacji i pomocy władz gminnych dopięli swego i uroczystości mogły się odbyć na placu przy świeżo wyremontowanym budynku strażnicy OSP Targówka.

Uroczystości rozpoczął barwny korowód, który ruszył spod posesji państwa Siwków. Na jego czele, na bryczce zasiadł zespół Tradycja, który nadawał tempo marszowi śpiewając pieśni dożynkowe. Za nim, na kolejnej bryczce starostowie dożynek a następnie podążali kolejni uczestnicy korowodu – Władze gminy Malanów, Księża, zaproszeni Goście z partnerskiej gminy Zdzieszowice i delegacje poszczególnych sołectw wraz z przygotowanymi wieńcami dożynkowymi.

Po złożeniu przy ołtarzu polowym wieńców dożynkowych rozpoczęła się msza św. celebrowana przez księdza prałata Stanisława Płaszczyka – proboszcza parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Mikołaja Biskupa w Malanowie. W homilii celebrant nawiązał między innymi do nawałnic, które w ostatnim czasie nawiedziły nasz kraj, oraz o trudzie pracy rolnika i konieczności niezatracania się w pozyskiwaniu dóbr materialnych. Wspomniał również, że delegacja naszej gminy będzie uczestniczyć w dożynkach organizowanych przez zaprzyjaźnioną gminę Zdzieszowice, w dwudziestą rocznicę tragicznej powodzi na tamtych terenach. Połączyła nas klęska przerodzona w pomoc i wieloletnią przyjaźń – dodał proboszcz. Następnie po kazaniu nastąpiło poświęcenie wieńców.

Po Mszy świętej hymnem państwowym rozpoczęto świecką część uroczystości. Przywitani zostali gospodarze uroczystości: Sławomir Prentczyński – Wójt Gminy Malanów, Andrzej Toms – Przewodniczący Rady Gminy Malanów, ksiądz prałat Stanisław Płaszczyk- proboszcz parafii Malanów, oraz sołectwo Targówka na czele z sołtysem Andrzejem Potasińskim. Przedstawiono również sylwetki starostów dożynkowych – Marii Knop i Szczepana Kołacińskiego. Pani Maria jest mieszkanką Targówki wraz z mężem Bogumiłem i dziećmi prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha, ukierunkowane na hodowlę drobiu. Stado składa się z 10 tysięcy gęsi i 12 tysięcy kaczek, rocznie produkuje około 110 ton żywca.

Pan Szczepan wraz z żoną Anną gospodaruje na 20 hektarowym gospodarstwie specjalizującym się w produkcji mleka. Stado liczy 20 krów dojnych 20 sztuk jałowizny.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Malanów – Sławomir Prentczyński, który pełniąc rolę gospodarza, przywitał przybyłych gości: Mariusza Sańko – Starostę Powiatu Tureckiego, radnych powiatowych – Zofię Gruszczyńską i Michała Harasnego, Sybilę Zimerman – burmistrza Zdzieszowic wraz z mężem. Szczególnie gorąco przywitał Wójt delegacje wieńcowe i współorganizatorów dożynek – sołectwo Targówka.

W polskiej tradycji podczas uroczystości dożynkowych punktem kulminacyjnym jest rozdzielenie chleba upieczonego z tegorocznej mąki. Tak też było na uroczystościach w Targówce. O pokrojenie chleba poproszeni zostali Wójt i Starostowie – współgospodarze dożynek.

Chleb to w słowiańskiej tradycji kulturowej symbol dostatku i pomyślności. Z życzeniami, aby nigdy go nie zabrakło został rozdany wśród wszystkich zebranych na uroczystościach dożynkowych.

Kolejnym punktem święta plonów był konkurs wieńców dożynkowych wyplecionych z tegorocznych płodów rolnych. W konkursie wzięły udział sołectwa: Bibianna, Celestyny, Czachulec Stary, Dziadowice, Dziadowice Folwark, Feliksów, Grąbków, Kotwasice, Malanów, Miłaczew, Miłaczew Kolonia, Miłaczewek, Poroże, Rachowa, Skarżyn Kolonia, Żdżenice, Targówka i miejscowości Brody. Wyboru dokonali przedstawiciele sołectw. W tym roku najefektowniejszym wieńcem wg delegacji dożynkowych okazał się wieniec z sołectwa Miłaczew Kolonia, wyróżniony zaś został wieniec z Targówki Nagrody wraz z podziękowaniami wręczył wójt Sławomir Prentczyński z przewodniczącym rady Andrzejem Tomsem.

Uświetnieniem uroczystości dożynkowych był występ zespołów ludowych, w których wykonaniu usłyszeliśmy piosenki ludowe i przyśpiewki. Następnie sceną zawładnęło młodsze pokolenie artystów – dzieci młodzież ze Szkoły Muzycznej w Turku, w których wykonaniu usłyszeliśmy ambitny program młodych wirtuozów instrumentów i wokalu. Publiczności zaprezentował się również zespół Kokardki prowadzony przez Martę Tomczyk – Groblicę, działający przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie.

O historii i tradycji wyplatania wieńców dożynkowych i symbolem czego jest chleb dożynkowy opowiedziała nam Natalia Kołacińska, która pełniła funkcję konferansjera podczas całej uroczystości.

Na zakończenie części artystycznej dożynek zaproszono Kabaret Malina, którego występ bardzo przypadł do gustu świętującym. Po dużej dawce humoru, uczestnicy rolniczego święta mogli bawić się przy rytmach muzyki dyskotekowej.

ArNo

Sołtys wsi Targówka wraz z Radą Sołecką składają podziękowania:

Państwu: Kubackim, Ogrodowczykom, Chajdukom, Okraskom, Pakułom, pracownikom Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Malanowie, pani Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie wraz z pracownikami, państwu Nowickim, firmie pana Mirosława Krawczyka, firmie Sun Garden, Rejonowemu Bankowi Spółdzielczemu w Malanowie, Józefowi Stefaniakowi, Marianowi Harasnemu, mieszkańcom Targówki oraz wszystkim którzy przyczynili się do organizacji dożynek w Targówce.

Sołtys

Andrzej Potasiński

 

FOTORELACJA


Pozostałe aktualności