Dziś jest sobota, 25.01.2020, imieniny Tatiany, Miłosza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Dzień Dawcy Szpiku w Malanowie

Dzień Dawcy Szpiku w Malanowie

Dzień Dawcy Szpiku w Malanowie

Centrum Kultury w Malanowie niejednokrotnie było inicjatorem lub współorganizatorem wielu akcji charytatywnych. W murach tej instytucji zorganizowano 13 finałów WOŚP i kilka koncertów charytatywnych, przeprowadzano zbiórki pieniężne, włączano się do akcji zbiórek krwi, a podczas tegorocznych Dni Malanowa po raz pierwszy zorganizowano Dzień Dawcy Szpiku.

Impulsem do działania były nagłośnione w mediach informacje, że co godzinę ktoś dowiaduje się o tym, że ma nowotwór krwi czyli białaczkę, a często jedyną szansą na ratunek jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Niestety znalezienie takiej osoby czyli swojego genetycznego bliźniaka nie jest prostą sprawą. Na tysiąc osób zarejestrowanych w bazie potencjalnych dawców zaledwie pięcioro z nich zostaje dawcami. Aby zwiększyć szansę na znalezienie odpowiedniego dawcy Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie podjęło się organizacji tego przedsięwzięcia. Koordynatorem akcji z ramienia CKiBP została Sylwia Wasik, a do pomocy przyłączyła się Anna Sobczak oraz członkowie Młodzieżowej Rady Gminy w Malanowie.                                                        

Do bazy potencjalnych dawców zarejestrować mogą się osoby w wieku 18-55, z ogólnie dobrym stanem zdrowia. Sam proces jest bardzo prosty i bezbolesny. Po wypełnieniu formularza pobierany jest wymaz poprzez potarcie pałeczką kosmetyczną o wewnętrzną stronę policzka. Na podstawie zebranej śliny ustalany jest materiał, który pozwala określić kody, tzw. antygeny zgodności tkankowej. Potem trafia to do ogólnoświatowej bazy, gdzie są poszukiwani dawcy dla chorych osób.

Dzięki akcji przeprowadzonej w Malanowie powiększyliśmy bazę o 51 potencjalnych dawców i przeprowadziliśmy zbiórkę do puszki kwestarskiej, aby i w ten sposób wesprzeć fundację, bo przebadanie materiału genetycznego od jednego dawcy to kosz 180 złotych.

Nasze działania w tym zakresie nie ograniczą się do jednorazowej akcji. W przyszłym roku, podczas Dni Malanowa postaramy się zorganizować kolejną akcję rejestracji potencjalnych dawców. Już dzisiaj jednak zachęcamy do rejestracji w bazie, a można tego dokonać poprzez stronę internetową Fundacji DKMS.

Może to właśnie Ty uratujesz życie przyjacielowi, znajomemu, sąsiadowi…, a może to on uratuje twoje życie. Kto to wie?

 

Z wyrazami szacunku i podziękowań

do potencjalnych dawców, koordynatora akcji i wolontariuszy

Małgorzata Przygońska


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności