Dziś jest poniedziałek, 19.11.2018, imieniny Elżbiety, Seweryny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna » Aktualności » Detektywi na tropie skradzionej książki

Detektywi na tropie skradzionej książki

Detektywi na tropie skradzionej książki

Wakacyjna przygoda w bibliotece zakończona! Dnia 10 sierpnia mali poszukiwacze wakacyjnych przygód wcielili się w role detektywów, aby przeżyć niezapomnianą noc w bibliotece. Grupę superszpiegów przywitała Małgorzata Przygońska – dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie, która omówiła szczegóły dotyczące całej zabawy. Otóż 9 sierpnia w nocy miało miejsce włamanie do biblioteki. Sprawcy skradli cenną książkę – Encyklopedię Staropolską wydaną w 1939 r. Była to najstarsza książka znajdująca się w zbiorach biblioteki. Zadaniem detektywów było ustalenie sprawców przestępstwa oraz odnalezienie księgi. Uczestnicy drogą losowania zostali podzieleni na trzy grupy z kapitanem na czele. Zadaniem każdej z grup było przygotowanie biura detektywistycznego, nadanie mu nazwy oraz wykonanie szyldu. I tak powstały biura detektywistyczne: Leidis, Kokos i Pod Chmurą. Niewątpliwie cenne były informacje dotyczące cech dobrego detektywa, który powinien charakteryzować się odwagą, dociekliwością, sprytem, dyskrecją oraz odpowiedzialnością. Sztab detektywów pracował pod czujnym okiem swojego szefa, który podejmował najważniejsze decyzje oraz czuwał nad prawidłowym przebiegiem akcji. Zanim jednak rozpoczęła się właściwa akcja poszukiwawcza, młodzi skonsumowali kolację oraz ustalili plan działania. Po regeneracji organizmu poszczególne grupy udały się na miejsce przestępstwa, gdzie policja zabezpieczyła już ślady. Na miejscu detektywi znaleźli, m.in. ślady stóp, kałużę krwi, porozrzucane książki oraz… rulon papieru, gdzie była pierwsza wskazówka. Przez kolejne godziny agenci odbyli wędrówkę po zakamarkach biblioteki rozwiązując przygotowane zagadki detektywistyczne, logiczne, zaszyfrowane wiadomości oraz tropiąc poszukiwanych złodziei. Listy ze wskazówkami do dalszej gry odnajdywali w przeróżnych miejscach budynku biblioteki, szperali po zakątkach i tajemniczych miejscach. Każda pomyłka czy nieuwaga kosztowała detektywów utratę cennego czasu, a to oddalało od odnalezienia skarbu. Ale na tym atrakcje się nie skończyły… Na sali pojawił się tajny agent, który wzbudził burzę emocji wśród małych detektywów. Tutaj wszyscy wykazali się nie lada odwagą niemalże rzucając się z pięściami na tajniaka, który nie miał szans w starciu z tak zorganizowaną grupą detektywów.

Po kilkugodzinnych poszukiwaniach i rozwiązaniu końcowej zagadki klucz do skarbu był dostępny. Ostatnia wyprawa po walizkę z cenną księgą zakończyła się sukcesem dla Biura Detektywistycznego Kokos. To właśnie detektywi z tego biura okazali się najbardziej skuteczni w działaniu. Jednakże Biura Detektywistyczne Leidis i Pod Chmurą byli o włos od zwycięstwa. Wszyscy byli zaangażowani i pochłonięci sprawą do samego końca. Portret pamięciowy przestępcy został ustalony a detektywi zadowoleni z rozwiązania zawikłanej zagadki. Po wyczerpującej akcji śledczej mali agenci odpoczęli przy seansie filmowym.

Kolejna noc w bibliotece udowodniła, że młodzi czytelnicy chętnie podejmują nowe wyzwania, biorąc udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach organizowanych przez bibliotekę. Uczestnicy wykazali się wielką odwagą, umiejętnością logicznego myślenia oraz pokazali jak wygląda zdrowe współzawodnictwo między drużynami.

Dziękujemy za udaną akcję poszukiwawczą.

                                                                                                                             J. Adamczyk

GALERIA


Pozostałe aktualności